Vakáció a városban a hatvanas, hetvenes és nyolcvanas években. Talán sokunknak van erről valamilyen élménye, különösen azoknak akik a fővárosban voltak gyerekek, és néhány nyarat a penelházak árnyékában töltöttek el.
A kulcsos gyerek kifejezés a nyolcvanas évek végére kezdett pejoratív fogalommá válni, a nagyvárosi elidegenedés, a szülő nélkül nevelődő gyerek szinonimájává válni. Pedig kulcsos gyereknek lenni nem feltétlenül volt rossz. Önállóságra nevelt, felelősségre tanított és a viszonylagos szabadság élményét nyújtotta. A kulcsos gyerekek szülei jellemzően a szerényebb fizetésű társadalmi rétegbe tartoztak, egyszerűen nem volt rá anyagi lehetőségük hogy másképp oldják meg a fiatalok elhelyezését a nyári vakáció ideje alatt. Ezért láthattunk sok gyereket a panelházak tövében, a vidéki városok régi belvárosi házai között, a parkokban, a lepusztult városi strandokon és a lebontott házak helyén keletkezett grundokon.
Hangulatos fotókat hoztam mára az MTI Archívumából hogy együtt idézzük fel gyerekkorunkat. Szerencsére a képekhez tartozó kis szövegekben nagyrészt szerepelnek az eredeti helyszínek! A Bikás park, a Margitsziget, Lágymányos, Engels tér, Zalaegerszeg és Pécs.
A mai bejegyzés ismét az MTI Fotóarchívumának segítségével készült. Ahogy mindig, úgy most szívesen látjuk a hozzászólásaitokat, szóljon az egykori élményekről vagy legyen kiigazítás, ne fogjátok vissza magatokat. Ha hibát észleltek vagy pontosítanátok a képek aláírását, úgy azt a fotókra kattintva azok linkjein megtehetitek, az MTI-s szerkesztők örömmel fogadják a hozzáértők javításait.
Ne feledjétek hogy akár ezekből a képekből, de akár az archívum csaknem háromszázezer fotója közül bármelyikből rendelhettek nagy méretű, vászonra nyomott faliképet kereten, otthonotokba vagy esetleg ajándékba az MTI Fotóarchívumából!
1986. július 20. Lakótelepi gyerekek játszanak az iskolai szünidőben. MTI Fotó: Pintér Márta
1986. július 20. Fiúk tengóznak a lakótelepen az iskolai szünidőben. MTI Fotó: Pintér Márta
1986. július 20. Lakótelepi gyerekek játszanak az iskolai szünidőben. MTI Fotó: Pintér Márta
1986. július 20. Lakótelepi kisfiú a park saras részén játszik az iskolai szünidőben. MTI Fotó: Pintér Márta
1986. július 20. Patakban úszó gyerek az iskolai szünidőben. MTI Fotó: Pintér Márta
1986. július 20. Gyerekek pancsolnak a vízben az iskolai szünidőben. MTI Fotó: Pintér Márta
1989. június 29. Gördeszkás fiú telefonál egy utcai fülkében. MTI Fotó: Pintér Márta
1964. július 9. Gyerekek játszanak az Engels téren. MTI Fotó: Fényes Tamás
1975. július 20. Pécs. Gyerekek a Vince utca egyik öreg házának sarkánál. MTI Fotó: Farkas Tamás A helyszín nem sokat változott, csaknem ugyanígy néz ki ma is
Köszönet az MTI Fotóarchívumának a képekért. Ahogyan az állandó olvasók már tudhatják, az archívum fotói falra akasztható vászonképként, nagy méretekben is megrendelhetők!
Az archívumról bővebben:
Az elmúlt években nagyszabású digitalizáció kezdődött az MTI Fotóarchívumában, aminek eredményeképpen több százezer fotót szkenneltek be és láttak el a készítés körülményeiről szóló metaadatokkal. 2018 nyarára egy online felülettel készül a Fotóarchívum, hogy közgyűjteményként jelenjen meg a kibertérben, ahol nem csak fotók, de múltszázad elejéről származó régi hírek mellett hanganyagok, kották is megjelennek majd, mindehhez pedig egy közös kereső felület is társul. Ebbe a nagy munkába enged most betekintést a mai poszt.
Mindig is szerettük volna, hogy minél több magyar vonatkozású képet publikáljunk, így amikor - még ebben a hónapban - elindul majd a bárki számára hozzáférhető és szabadon böngészhető MTI Fotóarchívuma, a Ritkán Látható Történelem blogon lesznek láthatóak a legérdekesebb képek, aktualitások, tematikus válogatások, segítve ezzel, hogy minél szélesebb körben ismerhessük meg ritkán látható történelmünket.
Az MTI Fotóarchívumról:
Közép-Európa egyik legnagyobb fotótára, amely alapvetően az MTI (Magyar Távirati Iroda) és jogelődjei által készített és gyűjtött közel 13 millió fotónegatívot őriz. Az archívum két részből áll: a film tárból (negatív és diapozitívok), valamint a papírképek tárából. Ez utóbbiban mintegy 4 millió nézőkép található, melyek az elkészült riportokból kiszerkesztett nagyítások. Ezenkívül az archívum része a 781 db, a fotóriportok leírását tartalmazó eredeti szövegeket őrző szövegkönyv és a 131 db, csupán a riportok címét rögzítő, úgynevezett negatív beíró könyv is.
A gyűjtemény 1993 óta védett muzeális érték, ezért a kifejezetten az erre a célra átalakított mélypincében tároljuk, állandó hőmérsékleten 18 Celsius-fokon és 60%-os relatív páratartalom mellett. Külön speciális biztonsági helyiséget kaptak a tűz- és robbanásveszélyes, az ’50-es évek végéig használatban lévő nitrocellulóz-alapú filmek. Az archívumot 24 órás ipari kamerás megfigyelés is védi.
A gyűjtemény még a Magyar Televízió egykori, mintegy 1 millió darabos fotógyűjteményével is gyarapodott!
A digitális fényképezésre áttéréssel egy időben elkezdődött a negatív felvételek értékmentő, retrospektív feldolgozása, a szabadszavas visszakeresést biztosító digitális adatbázisba rendezése. Digitális fotóarchívumunk, a Fotóbank jelenleg már csaknem kétmillió digitális fotót tartalmaz.