A pedoszkóp vagy fluoroszkóp a maga nemében egyedülállóan veszélyes alkalmatosság volt a negyvenes-ötvenes évek cipőboltjaiban. Hogy miért? Mert minden egyes felpróbált cipő után megröntgenezte a lábakat...
A pedoszkóp (angol nyelvterületen fluoroscope) megalkotásának ötlete még abból az időből származik, amikor az emberek ritkán vásároltak cipőt. Így nagyon fontos volt hogy a lábbeli ne legyen kényelmetlen hosszú távon sem. Jó lett volna belelátni a cipőbe hogy a lábujjak hogyan állnak, mennyire szorulnak össze vagy deformálódnak. Erre kínálta magát megoldásnak a 19. század végén alkalmazott röntgensugár.
Hogy állnak az ujjak az új cipőben?
Ha a feltalálót kellene megnevezni, bajban lennénk, hiszen hárman is pályáztak a címre, de végül pereskedésre nem került sor az ügyben. A milwaukee-i Clarence Karrer radiológiai berendezéseket árult, és állítása szerint ő készítette el először a készülék prototípusát 1924-ben, ám szabadalmi oltalmat nem kért rá. Jacob J. Lowe bostoni orvos 1919-ben nyújtotta be találmányát, amit csak 1927 januárjában fogadtak el. Ő később egy másik milwaukee-i iparossal társulva kezdte meg a gyártást 'Foot-O-Scope' néven, és 900 dollárért árulta a berendezést, amit csak az igazán nagy áruházak engedhettek meg maguknak. A legkorábban kelő azonban Matthew B. Adrian volt, aki már 1917-ben bejelentette találmányát a megfelelő hivatalban, ám azt csak - most figyeljünk - 1927. március 8-án fogadtak el, másfél hónappal Jacob J. Lowe után, aki közel két évvel később adta be a kérelmét, ám mégis ő kapott előbb engedélyt.
Mindenesetre Adrian is elkezdte gyártani a saját gépeit és egy időben piacvezető is volt az Egyesült Államokban.
Mekkora dózissal dolgozott a pedoszkóp? Egy 1948-ban Detroitban gyártott gép 30-40 röntgennel sugárzott percenként, ami kb. 373 mSv (Sievert)-nek felel meg! De volt olyan gép is ami ennek csaknem a kétszeresével dolgozott (75 röntgen/perc, azaz 700 mSv)! Mivel én nem értek hozzá, így utánanéztem. A magyar katasztrófavédelem honlapján találtam rá erre a megjegyzésre:
"A legkisebb dózis, amely már egyértelműen növeli a rákbetegség kockázatát, az 100 mSv.
A legkisebb dózis, amely már közvetlen egészségügyi hatásokat okozhat, az 400 mSv."
Így már kellőképpen hátborzongatóan hangzik a dolog. Főleg hogy ha tudjuk hogy a gépek akár több percig is használatban voltak, mert az expozíciós idő jellemzően 20-45 mp volt, és több cipő próbájánál ez percekig is eltarthatott. A későbbiekben - miután a tudomány felhívta a figyelmet a veszélyre - a cégek csökkentve a kockázatot 5-7 mp-es expozíciós idővel szállítoták a gépeiket, de a régiek továbbra is üzemeltek.
Vajon hányan használhatták ezeket a készüléket világszerte? Ezt nem tudjuk, de még azt sem hogy összesen mennyit gyárthattak belőlük. Amit tudunk az mindössze annyi, hogy az 1950-es években mennyi volt forgalomban. Az Egyesült Államokban két nagyobb és három kisebb üzem gyártotta a berendezéseket, az Egyesült Királyságban kettő, valamint legalább kettő további cég Németországban. Az Államokban 1955-ben mintegy 10 000, Kanadában 1000, az Egyesült Királyságban 3000, Svájcban és Németországban további 1500 darab volt üzemben.
És nálunk? A negyvenes évek Magyarországán csekély információk szerint legalább két áruházban használtak német gyártmányú pedoszkópot, Budapesten. Ezek 1945 után biztosan nem üzemeltek már.
Az amerikai Adrian Shoe Fitter, Inc. által gyártott pedoszkóp 1938-ból
Egy későbbi (szintén amerikai Adrian) gép az ötvenes évekből
Egy német gyártmány 1956-ból
Szintén egy német gép a Röboy
A hatvanas évekre kezdett kiderülni hogy komoly egészségügyi kockázata van a berendezések használatának. Először a gépek kezelői, a cipőbolti alkalmazottak között bukkantak fel egyre gyakrabban - az elsősorban a kezeket betegítő - bőrelváltozások.
Thomas Edison röntgensugárzással dolgozó asszisztensének kezei a kezdeti bőrelváltozástól a csonkolásokig
Ezek már a röntgensugárzás veszélyeinek látható jelei voltak, és a sugárzással kapcsolatos szigorodó törvénykezési változások kezdték kiszorítani a veszélyes készülékeket a boltokból. Az 1970-re már az Egyesült Államok 33 államából kitiltották a pedoszkópokat, az évtized végére pedig országosan tiltották további használatukat, az utolsó gép 1979-ig üzemelt Bostonban.
Nagy-Britanniában már 1950-ben megfogalmazták az aggályokat, és 1958-ra a kockázatra felhívó feliratokkal látták el a gépeket, javaslatuk szerint évi 12-szeri expozíciónál többet nem ajánlottak. 1960-ban Svájcban is betiltották az új berendezések üzembe helyezését, ám ekkor már csak 160 darab volt használatban az országban. Az utolsó pedoszkóp mégis itt élt a legtovább, Bernben 1989-ben látták utoljára egy régivágású cipőboltban.
forrás: orau.org, jaspaking.com.au, wikipedia, katasztrofavedelem.hu