Állandó olvasóink bizonyára tudják már hogy blogunk az MTI Fotóarchívumával létrejött együttműködése révén mutat be képeket ebből a páratlan magyar gyűjteményből. Két hete láthattátok az 1958-as évet, most és két hét múlva a következő részben 1959-el folytatjuk.
1959. július 1. Kirándulók csónakáznak a lillafüredi Hámori tavon. MTI Fotó: Járai Rudolf
Az archívum publikus, szabadszavasan is kereshető felülete június elejétől mindenki számára elérhető, szabadon böngészhető és a digitalizált fotókat meg is lehet vásárolni úgy magán-, mint céges felhasználásra. Az archívumról bővebbet a cikk végén tudhattok meg.
Korábbi cikkeink mellé sorakozik ez a kéthetente jelentkező sorozat, amely Színes mindennapok címen 1958-től minden évet érintve igyekszik bemutatni a magyar mindennapokat sosem látott archív, színes felvételeken. Mivel az MTI akkori fotósai jórészt megrendelésre dolgoztak ezért sok úgy nevezett "termelési riportkép" is látható lesz. Ez a szocialista Magyarország és tágabb értelemben az egész szocialista blokk sajátos fotográfiai stílusa volt. Jellemzői a részletesen, hosszadalmasan beállított kompozíció és az egyének valamint a társadalom problémáit figyelmen kívül hagyva, az eredményeket felnagyítva ábrázoló - jobbára a széles rétegek valóságát csak nyomokban megközelítő - képek amik a szocialista rendszer vívmányait voltak hivatottak bemutatni.
Szerencsére persze nem csak ilyen jellegű fotók készültek, így a teljes képsorokból azért szépen kirajzolódik a korszak Magyarországa.
A fotókra kattintva az eredeti képhez juthattok, ahol hasonló találatok között is böngészhettek!
1959. február 21. Fakutyázók a Balatonon. MTI Fotó: Járai Rudolf
1959. május 8. Sztálinváros. Martinász dolgozik a Dunai Vasműben. MTI Fotó: Seidner Zoltán
1959. május 25. Egy munkás dolgozik a magasban a pécsi hőerőmű építkezésén. MTI Fotó: Balassa Ferenc
1959. május 29. Budapest. Látogatók nézelődnek a margitszigeti Japánkertben. MTI Fotó: Vadas Ernő
1959. június 6. Diákok a budapesti Nagy Lajos király úti új iskola udvarán. MTI Fotó: Balassa Ferenc
1959. június 25. A Tiszalöki Vízerőmű irányítóterme. MTI Fotó: Balassa Ferenc
1959. július 7. Dodzsemező fiatalok a Budapesti Vidámparkban. MTI Fotó: Seidner Zoltán
Két hét múlva az 1959-es év második felével folytatjuk, tartsatok velünk!
Köszönet az MTI Fotóarchívumának a képekért! A fenti felvételekre kattintva a Fotóarchívum eredeti képeihez juthattok. További kereséseket indíthattok és a talált képeket meg is vásárolhatjátok, csomagban akár 1000 forintért darabját.
Az elmúlt években nagyszabású digitalizáció kezdődött az MTI Fotóarchívumában, aminek eredményeképpen több százezer fotót szkenneltek be és láttak el a készítés körülményeiről szóló metaadatokkal. 2018 nyarára egy online felülettel készül a Fotóarchívum, hogy közgyűjteményként jelenjen meg a kibertérben, ahol nem csak fotók, de múltszázad elejéről származó régi hírek mellett hanganyagok, kották is megjelennek majd, mindehhez pedig egy közös kereső felület is társul. Ebbe a nagy munkába enged most betekintést a mai poszt.
Mindig is szerettük volna, hogy minél több magyar vonatkozású képet publikáljunk, így amikor - még ebben a hónapban - elindul majd a bárki számára hozzáférhető és szabadon böngészhető MTI Fotóarchívuma, a Ritkán Látható Történelem blogon lesznek láthatóak a legérdekesebb képek, aktualitások, tematikus válogatások, segítve ezzel, hogy minél szélesebb körben ismerhessük meg ritkán látható történelmünket.
Az MTI Fotóarchívumról:
Közép-Európa egyik legnagyobb fotótára, amely alapvetően az MTI (Magyar Távirati Iroda) és jogelődjei által készített és gyűjtött közel 13 millió fotónegatívot őriz. Az archívum két részből áll: a film tárból (negatív és diapozitívok), valamint a papírképek tárából. Ez utóbbiban mintegy 4 millió nézőkép található, melyek az elkészült riportokból kiszerkesztett nagyítások. Ezenkívül az archívum része a 781 db, a fotóriportok leírását tartalmazó eredeti szövegeket őrző szövegkönyv és a 131 db, csupán a riportok címét rögzítő, úgynevezett negatív beíró könyv is.
A gyűjtemény 1993 óta védett muzeális érték, ezért a kifejezetten az erre a célra átalakított mélypincében tároljuk, állandó hőmérsékleten 18 Celsius-fokon és 60%-os relatív páratartalom mellett. Külön speciális biztonsági helyiséget kaptak a tűz- és robbanásveszélyes, az ’50-es évek végéig használatban lévő nitrocellulóz alapú filmek. Az archívumot 24 órás ipari kamerás megfigyelés is védi.
A gyűjtemény még a Magyar Televízió egykori, mintegy 1 millió darabos fotógyűjteményével is gyarapodott!
A digitális fényképezésre áttéréssel egy időben elkezdődött a negatív felvételek értékmentő, retrospektív feldolgozása, a szabadszavas visszakeresést biztosító digitális adatbázisba rendezése. Digitális fotóarchívumunk, a Fotóbank jelenleg már csaknem kétmillió digitális fotót tartalmaz.