1916. Vonat a hídon, Petrozavodszk, Orosz Birodalom. Szergej Prokugyin-Gorszkij korabeli színes technikával készült, napjainkban digitálisan javított fényképe
1904. Vegetáriánus étterem a Nyikitszkij úton, Moszkvában
Két fotó, amit nem a véletlen-generátor válogatott erre a hétre. Az első téli olimpiára emlékezünk velük:
1924. A Mount Everest expedíció tagjai, akik az első téli olimpián aranyérmét kaptak teljesítményükért alpinizmus versenyszámban
Ők 1922-ben próbálták megmászni a csúcsot. Bár többszöri kísérletük sem sikerült, teljesítményüket a versenyhét záróünnepségén éremmel díjazták. Középen az expedíció vezetője, a brit Charles Granville Bruce.
1924. Az első téli olimpiai játékok megnyitója 16 ország részvételével. Chamonix, Franciaország
Az eredetileg "Télisportok Nemzetközi Hete" néven rendezett eseményt 1925-től lehet első téli olimpia néven említeni. Ekkor döntött úgy a NOB, hogy a játékokat négy évente megismétlik ezen a néven, és visszamenőleg a Chamonix-ban rendezett eseményt tekinti az elsőnek.
1937. Hitler és Göbbels Josef Thorak szobrászműhely műhelyében. A fotót a nyilvánvaló - még ha művészi is - meztelenség miatt nem publikálták, csak kivágott verzióban
1939. Közlekedési lámpa javítása, London
1942. Kanadai japán származású állampolgárok áttelepítése táborokba
A kanadai hadüzenet után a csendes-óceáni partvidék 100 mérföldes körzetéből kötöztették ki kényszerrel a japán ősökkel rendelkező embereket (függetlenül attól hogy már Kanadában születtek-e). Vagyonukat nagyrészt elkobozták (halászhajók, üzletek, lakóépületek) és eladták, a befolyt összegeből fedezték a műveleteket és a táborok lakóinak élelmezését stb. Körülbelül 110 ezer japánt vagy japán felenőkkel bíró állampolgárt érintett a rendelkezés, közülük tízezreket küldtek vissza erőszakkal Japánba. A fennmaradóaknak (kb. 27 ezer fő) a Sziklás-hegység keleti oldalán kialakított táborokba kellett települniük. A táborokban spártai körülmények uralkodtak. A szűkösen mért élelmiszer-fejadagokat tetézték a sokszor fűtetlen barakkok. A háború végeztével sem térhettek vissza eredeti lakhelyükre az internáltak, mivel a törvény 1949 áprilisáig volt hatályban.
1945. Szovjet-amerikai közös vacsora az európai győzelmet ünnepelve, valahol Németországban
1956. Marilyn Monroe ajándék biciklivel Londonban
***
HIRDETÉS
Facebook csoportunkban olvashatsz elképesztő új vállalkozásunkról!
***
1958. Döglött verebek ezrei egy kínai politikai propagandakocsin
A Mao Ce-tung vezette kommunista Kína "Nagy Ugrás" tervének egyik eleme volt a Négy Kártevő irtása projekt, amelynek a patkányok, legyek és szúnyogok mellett szerencsétlen verebek is célpontjai lettek. Milliószámra irtották a madarakat, melynek eredményeképpen a verebek hiánya miatt a tápláléklánc felborult, és a termést egyéb kártevők elpusztították. Az esztelen kommunista termelésirányítás miatt ezekben az években mintegy 25-40 millió ember halt éhen Kínában.
1960. Róma. "Világi dolgok"
1962. Polgári védelmi gyakorlat egy kis extrával. Szovjetunió, Omszk régió
1967. Észak-Vietnam. Kommunista, vietkong harcosok egy lelőtt amerikai repülőgép roncsaival
1975. A vietnami Saigon városát elfoglalják a vietkongok. A nyugati életstílus azonnal megszűnik. A képen egy kommunista rendfenntartó egy fiatal haját vágja le "illendőbbre"
1976. szeptember 9. Mao Ce-tung halálhírének bejelentése után kínai ifjú kommunisták látványosan gyászolnak
1985. Fehér telepesek golfoznak fekete zsoldosuk védelme alatt Rodéziában, ami akkorra már felvette a Zimbabwe nevet
Az 1965-ben a britek kormányzója, Ian Smith által vezetett gyarmat látván, hogy szomszédaiban afrikaiak vezette kormányok kerültek hatalomra, majd függetlenné váltak, tapasztalva, hogy az anyaország Nagy-Britannia támogatja ezt a folyamatot, egyoldalúan függetlenné nyilvánította magát. Nagy-Britannia ezt a lépést lázadásnak tekintette. Rodéziában hamarosan polgárháború kezdődött, a feketék gerillaháborúba kezdtek a fehér kormány ellen. 1979-re Ian Smith kormánya belátta, hogy nem győzhet. Megállapodtak a hatalomátadás módjáról és arról, hogy annak során garantálják a fehérek személyes biztonságát, azonban a hatalomra kerülő Mugabe - akik lassan teljes diktatúrát épített ki - igyekezett a gazdasági életet irányító fehéreket kiszorítani az országból. Az elindított kaotikus földreform és a néha véres pogromokba torkolló üldözések elől a fehér telepesek tömegesen menekültek el az országból. Az ország virágzó gazdasága emiatt gyorsan összeomlott, az alapvető árucikkekből is hiány alakult ki, és lassan visszasüllyedt a száz évvel azelőtti szintjére.
1980-as évek. NDK Stasi lehallgatókonténer
1980-as évek eleje. Nicolae Ceausescu román diktátor feleségével, Elenával vacsorázik, miközben koldusszegény országa éhezik, gyakoriak az áramszünetek stb.
1996. A Concorde Pepsi logóval egy promóciós túrán Dubajban