"Ma egy új szerzőt köszönthetünk "hem" személyében. A történelmi témájú blogolást illetően sem kezdő (tortenelmierdekessegek.blog.hu), és mondjuk úgy, hogy a húszas évein már túl van ;)" - Jtom
1942 egy hideg napjának reggelén légvédelmi szirénák és fegyverropogás hangjára ébredtek a kanadai Winnipeg város lakói. A polgárok döbbenetére órákon belül megjelentek a német megszálló csapatok!
"Nácik" bevonulása Winnipegbe. A több száz egyenruhát egy hollywoodi jelmezes cégtől bérelték
Az „If Day”-nek („Mi lenne, ha nap”) nevezett akciót azért szervezték, hogy az átlag kanadainak is - aki (az amerikaiakhoz hasonlóan) nem sokat tudott az Európában történtek lényegéről – legyen fogalma arról, milyen a fasizmus valósága: miért kell harcolni ellene (így a színjáték a kanadai kormány 600 millió dolláros háborús kölcsönkötvényeinek sikerét is támogatta).
A programban a hadsereg aktív és tartalékos tagjain kívül több száz civil vett részt. A legfontosabb jelenetek Winnipegben, Manitoba tartomány fővárosában játszódtak.
Egy városi busz feltartóztatása a St. James hídon. Több civilt "őrizetbe vettek" és elhurcoltak
Egy több órás csata-imitációval indult a nap, amelyben a „kanadai védelmi erők” kemény ellenállást tanúsítottak az „inváziós német csapatokkal” szemben, többször is visszaszorítva őket, de végül a csata a „németek” javára dőlt el. Birtokba vették a várost, amelyet az egész tartománnyal együtt a Harmadik Birodalom részének nyilvánítottak és Himmlerstadtnak neveztek el. A fő utca a Hitlerstrasse nevet kapta természetesen, a névtáblákat azonnal kicserélték. A város irányítását „Erich von Neuremburg” vette át, mint Winnipeg „Gauleitere”. Természetesen letartóztatta a város és a tartomány korábbi vezetőit. Nem kerülhette el sorsát Norvégia amerikai nagykövete sem, aki pechjére épp ezen a napon tett tisztelgő látogatást a város („korábbi”) polgármesterénél.
Helyi notabilitások "letartóztatása"
A helyi egyházfiak sem úszták meg
A „nácik” a zászlókat és államjelvényeket természetesen mindenütt horogkeresztes változatokra cserélték, a Gauleiter – villanyoszlopokra ragasztott - proklamációi pedig gondoskodtak róla, hogy a hétköznapi polgárnak fölmenjen a vérnyomása az „új rend”-től:
- Éjszakai kijárási tilalom.
- A fegyveres és a civil szervezetek feloszlatása, az ifjúságiaknak a Gauleiter és a katonaság irányítása alá rendelése.
- Katonák szállásolása a háztartásokba.
- Elrendelték az autók, teherautók és buszok beszolgáltatását.
- A farmereknek jelentést kell adniuk a termény-tartalékokról és az állatállományról. Eladni csak az „Ellátó Parancsnokság”-nak adhatnak el bármit is, vásárolniuk is onnan kell.
- A nemzeti jelképeket meg kell semmisíteni, helyükre a horogkereszt kerül.
- Élelem és ruházat csak jegyre vásárolható.
- Tárgyalás nélküli kivégzés jár bármilyen ellenállási szervezkedésért, a provincia engedély nélküli elhagyásáért, illetve engedély nélküli belépésért, a birtokolt javak titkolásáért, lőfegyver birtoklásáért.
A városban a meghódított területekre szánt birodalmi márkát szórtak szét, amely megfordítva hadikölcsön jegyzésére hívott fel
Winnipeg Tribune nevű helyi újság aznap Das Winnipeger Lügenblatt (há-há!) néven jelent meg
A rikkancstól elkobozták a "régi rend lapjait", és elhurcolták mint "hamis hír terjesztőjét"
Könyvégetés a városi könyvtár előtt (a könyvtárosok kiselejtezésre váró könyveket adtak a háborús játékhoz)
Délután 5.30-kor ért véget az egész napos színjáték. Egy beszéd keretében szólították fel a lakosságot háborús kölcsönök jegyzésére.
A sokkoló előadásnak is szerepe lehetett abban, hogy Winnipegben is és a tartományban is túlteljesítették a kormány hadikölcsön-elvárásait.
Híradó-összefoglalóban a nap eseményei a Pathé jóvoltából: