Jó régen volt a sorozat előző része, itt az idő hogy folytassuk!
A világ valószínűleg legelső egyeteme i. e. 700 körül épült a mai Pakisztánhoz tartozó egykori indiai Takshashilában. Az iskolába 10 és fél ezer diák járt, 60 féle "szakon" tanulhattak. Az intézet romjai ma is láthatóak.
Az ókori római Circus Maximus a világ legnagyobb befogadó-képességű stadionja volt, azóta sem épült nála nagyobb ilyen létesítmény, az állóhelyekkel együtt kb. 300 ezer nézőt tudott befogadni.
Az 1800-as években a hűtőgépek feltalálása előtt hatalmas üzlet volt a jégszállítás. A műfaj koronázatlan királya Frederic Tudor amerikai kereskedő volt (amúgy Jégkirálynak hívták), aki több komoly üzleti veszteség és adósok börtöne után mesés vagyonra tett szert a jég exportálásával. Az Egyesült Államokban az északi tavakról vágott jeget még Indiába is elhajózta. Tökéletesítette a szállított és raktározott áruk szigetelését, hűtőházakat épített a Karib-tengeri szigeteken és Indiában. A télen vágott és raktározott, majd a nyári hónapokban felhasznált jégre egészen a 20. század elejéig hatalmas igény volt. Tudor a magas hatásfokú ipari hűtés és a háztartási hűtőgépek elterjedését már nem érte meg 1864-ben hunyt el.
A magyar 'kuka' szavunk - amit általában a kisebb és nagyobb szemetesedényre is használunk - a Magyarországon a századelőn elterjedt német 'Keller Und Knappich Augsburg' vállalat szemetesautóin látható KUKA rövidítésből származik. Egy viszonylag ismeretlen példa a köznévvé alakult cégnevekre.
A második világháborús „Angliai csata” idején a német légierő, a Luftwaffe a La Manche-csatornára számtalan mentőbóját telepített az esetleg szerencsétlenül járt pilótáik részére. A bóják tartalma takaró, száraz ruha, étel, ital, alkohol, elsősegély-felszerelés és játékok voltak
Az 1971-ben alapított kis szállítmányozó cég, a Federal Express 1973-ra jutott csődhelyzetbe. 5 ezer dolláros készpénzvagyona mellett 24 ezer dollár üzemeltetési díjjal tartozott a gépeik után. A cégtulajdonos Fred Smith fogta a pénzt, és egy Las Vegas-i kaszinóban leült egy Black Jack asztalhoz. Egy órán belül 27 ezer dollárt nyert, ezzel megmentve cégét. Tavaly a FedEx árbevétele 93,5 milliárd dollár volt...
Anatolij Petrovics Bugorszkij orosz fizikus, 1977-ben belenézett egy működő részecskegyorsítóba. Ráadásul nem is akármilyen részecskegyorsítóba, hanem a protvinói Nagyenergiájú Fizikai Intézet U-70-es protongyorsítójába. A tudós egy alkatrészt vizsgált, amikor a meghibásodott biztonsági mechanizmus miatt a rendszer beindult. Ekkor egy villanást látott, és a fején 76 GeV energiájú protonnyaláb ment keresztül, ami bemenetkor 200 ezer, a kimenetkor pedig már 300 ezer rad sugárdózist jelentett. Bugorszkij rögtön tudta, hogy meg fog halni, hiszen elméletben már ennek ötszázad része, 500-600 rad sugárzás is halálos. Bár a baleset során egyáltalán nem érzett semmilyen fájdalmat, az arca bal oldala hamarosan a felismerhetetlenségig eldeformálódott, a bal fülére pedig megsüketült. Bugorszkij arcának bal oldalán az idegek a következő két évben teljes elhaltak, ami abból a szempontból szerencsés kimenetelnek tekinthető, hogy az orvosok a baleset után két-három hetet jósoltak neki. Bugorszkij ma is él, 81 éves. Arcának különlegessége, hogy a bal oldalán egyáltalán nincsenek ráncok, a homlokán is a redők a feje közepéig tartanak csak.
Walt Disney egyszer elrabolta Nixont! Az 1959-ben a vidámparkba látogató akkori alelnöknek Disney büszkén mutatta be a játékok között közlekedő egysínű vasutat, amikor az ajtók hirtelen bezáródtak és a szerelvény elindult. A testőrök hasztalan próbáltak bejutni a kocsikba, a következő állomásig futottak a gondjaikra bízott védett személy után. Természetesen nem csináltak belőle hivatalosan ügyet, de a biztonsági emberek alapos fejmosást kaptak.
Az 1831-ben a Temze fölé épített London Bridge az 1960-as évekre már komolyan elkezdett a folyómederbe süllyedni (talán ismeritek az akkor népszerűvé lett gyerekdalt is: "London bridge is falling down"), és a lebontásáról gondolkodtak, amikor egy amerikai milliomos olajmágnás Robert P. McCollugh - aki egy várost épített az Újvilágban, de az istenért sem akartak beleköltözni a lakók - Lake Havasu City alapítója, 1968-ban megvásárolta a hidat az új település számára. A szerkezetet szétszerelték, az összes darabját megszámozták, majd hajóval új helyére szállították, ahol három év alatt újra felépítették. A London Bridge ma Arizona állam egyik fő turisztikai látványossága. Mellesleg az 1958-ban alapított városban és vonzásában már 200 ezren élnek.
A Fehér Ház eddigi lakói, a 46 amerikai elnök közül csak három olyan fordult meg, akinek nem volt háziállata. Ők James K. Polk (1845-49), Andrew Johnson (1865-69), majd 168 év kihagyással Donald Trump.
A végére két űrhajós tény: Neil Armstrong, Michael Collins és Buzz Aldrin holdraszállása az Apollo 11-el annyira veszélyesnek minősült, hogy egyetlen biztosítótársaság sem akart rájuk életbiztosítást kötni. Az űrhajósok is felmérték a kockázatot, és mindenképpen gondoskodni akartak volna szeretteikről, ha esetleg nem tértek volna vissza. Azt találták ki, hogy több száz aláírást hagytak hátra otthonaikban, azzal az elgondolással, hogy haláluk után sokat fognak érni majd ezek az autogramok, és eladásukból jutott volna pénz családjuknak.
Az asztonauták hátrahagyták ürüléküket a Holdon! A szemeteszsákokban az erős napsugárzás elméletileg megölte a baktériumokat. A NASA jövőbeli kutatásainak hosszú listájában benne van ezeknek az... khm anyagoknak a laboratóriumi vizsgálata, hogy esetleg találnak-e bennük még életben lévő mikrobákat.