Alig több mint 60 éve ért véget a madarak és három másik faj ellen hirdetett téboly a kommunista Kínában. A Négy Kártevő Kampányban a legyek, a szúnyogok, a patkányok mellett a szerencsétlen veréb is bekerült az irtandó fajok közé. De amíg az irdatlan populációjú legyeket, szúnyogokat vagy a hasznot semmilyen formában nem jelentő patkányokat gond nélkül lehetett ritkítani, addig a verébpusztítás évekre kibillentette egyes régiók ökológiai egyensúlyát az országban, ezzel éhínséget és milliók halálát okozva. Nem néhány tíz- vagy százezer madár kiirtásáról beszélünk, hanem több mint kétmilliárdéról.
A kommunista vezető, Mao Ce-tung és "kiváló" tanácsadói által életre keltett kampány ötlete először 1955-ben vetődött fel, végül 1958 és 1960 között valósították meg. Azóta a világ számos országában bekerült a biológiai, ökológiai tankönyvekbe, mint a tudományosan megalapozatlan, a természet rendjébe való beavatkozás elrettentő példa. Az ornitológusok jelenlegi generációja nem ismeri a kínai történelem eme szeletének minden részletét, de már tudjuk hogy a kommunista országnak is megvoltak a maga "Liszenkói", akik áltudományos tanaikkal, ideológiai alapon megközelített természetformáló tevékenységeikkel hatalmas károkat okoztak.
"A párt nevében: nőjjetek!" - Trofim Gyenyiszovics Liszenkó
Bár a szovjet Micsurinról és az ő "fantasztikus" növénynemesítéseiről és kísérleteiről talán többen hallottunk (ezekről kiváló viccek is születtek Magyarországon - várom őket a kommentszekcióban!), ám a lehetetlent nem ismerő, kommunista növénytermesztés abszolút elsőségét nem lehet elvitatni Liszenkótól. A magyar citrom, narancs, gyapot vagy gumipitypang mind-mind a Sztálin által kegyelt áltudós tanainak "köszönhetőek".
Liszenkó 1927-ben - mindössze 29 évesen - egy azerbajdzsáni mezőgazdasági állomáson dolgozva egy szokatlanul enyhe télen zöldborsó termesztésével próbálkozva, a talajt a következő évre műtrágya alkalmazása nélkül tette jól termővé. Szerencséjét eladva haladt az ismertség útján, ehhez még egy mázli társult: egy tudományos konferenciára tartva a vele együtt utazó Zajcev növénygenetikus professzor az út közben meghalt. Az ő eredményeit sajátjaként eladva került Sztálin közelébe, aki a vernalizáció néven bemutatott eljárásban és annak gyakorlati megvalósításában reális lehetőséget látott. Az elv különösen tetszetős volt a kommunista ideológia mentén, hiszen a növények edzésével érte volna el az egyre északibb termőterületeken történő meghonosításukat (pl. sarkköri búzatermesztés, vagy a dinnye a tajgán). Ám tény hogy Liszenkó kicsiben elért - amúgy is megkérdőjelezhető - eredményeit nagyüzemi méretekben soha, sehol sem sikerült megismételni. Liszenkó mindig a kulákok és a nyugati szabotőrök aknamunkájának állította be sikertelenségét. Ebben segítségére volt a párt megtorló politikája is, hiszen a neki ellentmondó tudósokat nem egyszer elhurcolták, sőt egykori kollégáját, N. M. Tuljakovot - aki az első, azeri "sikerét" lebuktathatta volna - koholt vádak alapján agyonlőtték.
Trofim Gyenyiszovics Liszenkó (1898-1976)
Liszenkó sikeresen mentette át magát és a darwini szelekció tagadását Sztálin halála után is a hruscsovi érába, ám 1964 után a Szovjet Tudományos Akadémia elnöke bejelentette, hogy Liszenkó tanainak kritikával szembeni védettsége megszűnt. Szakértői bizottságot küldtek kísérleti munkájának felülvizsgálatára, a bizottság lesújtó véleményét pedig nyilvánosságra hozták. Munkájának azonban még sok évig hatása volt Kína, sőt Nicolae Ceausescu regnálása alatt Románia mezőgazdaságára is. Mindkét országban hatalmas károkat és visszaesést eredményezett a józan észt nélkülöző liszenkóizmus.
1955-ben mozgalom kezdődött Kínában - elsősorban Peking környékén - a kártevők megritkítására: verebek, egerek, patkányok, legyek és szúnyogok ellen esküdtek hadat. Fiatalok és idősek, férfiak és nők, gyerekek, mindenki részt vett az egyszerire tervezett kampányban: a diákok elhagyták az osztályukat, a tisztviselők abbahagyták a munkát az irodákban, a parasztok a földeken, és így Peking-szerte fülsiketítő gongok és dobok hangjai hallatszottak, amelyek verebeket rettentettek ki fészkükből, és addig üldözték őket, amíg teljesen ki nem merültek, és le nem estek a fákról. A nyílt területeken hálókat és mérgezett csalikat használtak, de csúzlikkal is folyamatosan lőtték a madarakat. Három napi folyamatos zajjal Pekingben a verebek szinte mindegyike elpusztult vagy elmenekült.
A következő évben a Kínai Állattani Társaság megtartotta második országos találkozóját Csingtaóban, amelyen felvetődött a verebek kérdése. Néhány tudós azzal vádolta ezeket a madarakat, hogy sok gabonát esznek, házi tolvajoknak nevezve őket. Az előző év sikeres pekingi verébirtását hozva fel a megoldás lehetőségeként a kis szárnyasok ellen. Mivel verebek élnek Kína nyílt mezőgazdasági tájain is, a tudósok e gabonarablók teljes megsemmisítésére szólítottak fel. Ugyanakkor néhány más kolléga megjegyezte, hogy a verebek számos rovar elpusztításával hasznosak, ezért nem szabad őket kiirtani, de ezek a hangok süket fülekre találtak. A kezdeményezés szerzőjének Csu Jian biológusnak - aki akkoriban az ország oktatási miniszterhelyettese volt -, könnyűnek bizonyult meggyőznie Mao Ce-tungot saját igazáról: akkor az országnak szüksége volt a rossz termésátlagok emelésére, az induló Nagy Ugrás program része lehetett a probléma megoldása. Úgy gondolták, hogy a patkányok, legyek és verebek pusztulása az ország mezőgazdasági ágazatának hosszútávú felvirágzásához vezet.
Mao Ce-tungot nem igazán kellett meggyőzni. Gyermekkorát falun töltötte, és első kézből tudott a parasztok és a kártevők örök konfrontációjáról. A rendeletet boldogan írta alá, és hamarosan az egész országban az Éljen a nagy Mao szlogenekkel vonuló kínaiak rohantak elpusztítani a győzedelmes vezető rendeletében kijelölt kis ellenségeit.
Mao Ce-tung, a kommunista pártvezető tehát 1958 februárjában jóváhagyta a négy kártevő: a szúnyog, a légy, a patkány és a veréb kiirtásáról szóló rendeletet. Ezen a napon az ország nagy hibát követett el, amiért hatalmas éhínséggel és halállal fizetett. Az egész kínai nép hitt a vezetőkben, azok tanácsadóiban, és remélték, hogy ez segít megszabadulni az éhségtől.
A veréb irtását először méreggel kezdték, ám ez pénzigényes volt, és más fajok is elfogyasztották a kihelyezett csalikat. Így a Pekingben már megismert módon folytatták. Százak vonultak összefogva síppal, dobbal, hosszú rudakon zászlókat, rongyokat lengetve és a madarakat végkimerülésükig hajszolták. Az elgyengült szárnyasokat a földre esve ütötték, taposták, csúzlizták halálra. A törvény bevezetése után mindössze három nap alatt körülbelül egymillió madár pusztult el az országban és két év alatt a kínaiak több mint kétmilliárd verebet öltek meg.
A kínai állampolgárok lelkesen ragaszkodtak a kártevők elleni küzdelemhez, de a kormány és a média folyamatosan ontotta a propagandát azáltal, hogy képeket tett közzé hegyekben álló verébtetemekről. Addigra már mindenki megfeledkezett a legyekről, a szúnyogokról és a patkányokról, mivel rendkívül nehéz volt harcolni ellenük, csak a könnyen és látványosan pusztítható verebekre koncentráltak. Az iskolások a propagandára hivatkozva otthagyták az osztálytermeket, hogy elpusztítsák a madarak fészkeit, kedvükre csúzlizhassanak, és ezért még okleveleket és különböző elismeréseket is kaptak.
1958 végére szinte nem maradt madár a KNK-ban, amit a politikusok lenyűgöző eredménynek neveztek és lám 1959 rendkívül gazdag termést hozott, olyat mint soha azelőtt! A tél még ünnepléssel telt, a kamrák tele voltak.
1960 tavaszára és különösen nyarára viszont a rovarkártevők olyan mértékben kezdtek szaporodni, hogy sok helyen nem volt mit betakarítani, a termésátlag az előző évi harmadára esett vissza a termelők erőfeszítései ellenére. A hatóságok megpróbáltak javítani a helyzeten, a verébirtásban kimerült tömegeket küldték a különböző rovarok, hernyók és sáskák begyűjtésére, amelyek hihetetlen mennyiségben kezdtek el megjelenni a termőföldeken. Ám mindez már hasztalan volt, a rovarok túl gyorsan szaporodtak, mert hiányzott a természetes szabályozás: kétmilliárd veréb. Amikor a kártevők megették a szántóföldi növényeket, elpusztították a gyümölcsösöket, erdőket, az év végére mindennél nagyobb éhínség támadt az országban.
A hatóságok kezdték felismerni az óriási hibát, amit hamis és elsősorban ideológiai alapon követtek el, végül az Országos Tudományos Akadémia jelentésével bizonyította hogy egy veréb élete során hány rovart fogyaszt el. A hatóságok próbálták bizonyítani hogy ez csak átmeneti baj, de az éhínségben elpusztult ezreket, majd százezreket ez már nem érdekelte. Kétmilliárd verebet nem lehet jövő nyárra a földekre rendelni. Az emberek újra olyan dolgokat kezdtek enni, amire a háború nyomora óta nem volt példa. Sáskát, bőrárut, fakérget, sőt egyes régiókban a kannibalizmus is felütötte a fejét. Független becslések szerint mintegy 25-40 millió ember halt meg a következő években Kínában. Végül a kormány a Szovjetunióhoz és Kanadához fordult azzal a kéréssel, hogy minél több verebet küldjenek nekik, és a szomszédos országok is pozitívan reagáltak. Verebekkel megrakott tehervonatok és repülők érkeztek az országba, és lassan, de biztosan a madarak újra elkezdték pusztítani a soha nem látott méretűre duzzadt rovarpopulációkat.
Kína tragikus tapasztalata e tekintetben figyelmeztetés - nemcsak a többi országnak hanem az egész emberiségnek - a természetbe való ilyen mértékű beavatkozás beláthatatlan veszélyeire.
A pusztítás mértékét és mikéntjét jól szemlélteti ez a néhány perces kisfilm:
Forrás: WIkipédia angol és orosz nyelvű szócikkei, news.rambler.ru