69 éve ezen a napon érte el a szovjet Vörös Hadsereg a lódz-i gettót. Mindössze 110 lakót találtak a felszámolt városrészben.
1987-ben egy bécsi antikvárium alagsorából kerültek elő ezek a hihetetlen színes felvételek, amelyek a lódzi (németül Litzmannstadt) gettó mindennapjait mutatják be. A fotós, Walter Genewein, a gettó könyvelője - maga is a náci párt tagja -, szabadon járhatta be a gettó utcáit, vagy akár a németek által létesített kényszermunkahelyeket. A képek elkészültének idején még látszólagos nyugalom volt a város zsidók lakta részében. Járt a villamos, élelmiszeren kívül egyéb cikkeket is lehetett vásárolni a bolhapiacon.
Szabóság.
Könyvárus a bolhapiacon.
Zsidó tűzoltóbrigád.
Szalmabálák szállítása.
Szőnyegkereskedés.
Fafeldolgozó üzem.
Tűzoltók sorakozója.
Hans Biebow a gettó civil parancsnoka. A háború vége után Németországban bujkált, de egy volt táborlakó felismerte. Brémában tartóztatták le 1946-ban. Kiadták Lengyelországnak, ahol a tárgyalás során bűnösnek találták és kötél általi halálra ítélték. 1947-ben akasztották fel.
Öreg zsidó, mögötte Biebow.
A deportálást végző német katonák eligazítása.
Auschwitzba induló szerelvény.
Zsidó deportáltaktól elkobzott értéktárgyak.
A gettó határát jelző tábla és kerítés.
Sorban állás élelmiszerért.
A németek itt is megtalálták a velük együttműködő zsidó vezetőt Hájim Mordeháj Rumkowski személyében. A gettó likvidálásakor családjával együtt kivégezték.
Gyerekek állnak sorban ételért.
Zsidó postás.
A lódz-i gettó a második legnagyobb ilyen létesítmény volt Lengyelországban a varsói után. Amolyan gyűjtőhelyként is funkcionált, hiszen Auschwitz és Chelmno felé szállítandó transzportokat itt "pihentették", amikor feltorlódott a létszám a megsemmisítőtáborokban.
Telefonközpont a gettóban
A gettónak saját fizetőeszköze, telefonközpontja, pályaudvara volt. Természetesen itt is zsidó "rendőrséget" szerveztek, akik feladata a rendfenntartáson túl a szervezkedések bejelentése volt. Nekik kiemelt élelmiszer fejadag és készpénz járt.
Zsidó és német rendfenntartók a gettó bejáratánál
1944-re a helyzet gyökeresen megváltozott. A szovjet front közeledtével a németek elrendelték a gettó - Lengyelországban utolsóként - felszámolását. A megmaradt lakosságot Auschwitzba és Chelmno-ba szállították. A teljes emberállomány aki megfordult a gettóban kb. 204 ezer főre tehető.
1943. Gyerekmenetoszlop indul Chelmnoba
Ha van időtök és továbbiakban is érdekel a téma, csaknem az összes megtalált színes fotót (297 darabot egészen pontosan) megtekinthetitek ITT.
(via)