Állandó olvasóink talán emlékeznek rá hogy néhány hete felmerült egy Napi érdekes ötlete Ronald Reaganről. Semmi apropó, azaz mégis. Mondhatjuk hogy 107 éve született...
Az 1911. február 6-án született Ronald Reagan ír származású szülei tisztes szegénységben nevelték gyermekeiket, apjuk később erősödő alkoholizmusával szemben anyja tartotta össze a családot.
1916. Az öt éves Ronnie jobb oldalt anyja mellett
A pénzhiány miatt Ronald már tinédzserként is sokszor vállalt munkát mint vízi mentő, ezt főiskolai évei alatt is folytatta. Szociológiából és közgazdaságtanból diplomázott. Jó előadó képessége segítette abban hogy egyetemi évei után Iowában sportriporterként dolgozhatott a Chicago Cubs csapat "embereként".
A korai harmincas években mint vízi mentő
1940. "Fiatal voltam, kellett a pénz..."
1937-ben jutott el a Chicago Cubsszal Kaliforniába, ahol egy váratlan ötlettől vezérelve Hollywoodban a Warner Bros-nál egy kamerateszten próbálta ki magát. Hét éves szerződést ajánlottak neki, de igazán sosem futott be. Számtalan B-filmben és televíziós műsorban szerepelt, emlékezetes főszerep nélkül.
1941. The Bad Man című filmben
1942 körül. Már ismert színészként egy magazinban
Katonai szolgálatát gyenge távollátása miatt az Egyesült Államok területén töltötte. Az összehúzott szemű hunyorgása, ami később a sármja is lett, rossz látásának köszönhető
Édesanyjával, akit imádott
Első házassága Jane Wyman színésznővel nem volt maradéktalanul sikeres. 1940-ben esküdtek meg, majd 1941-ben megszületett első gyermekük, egy kislány, Maureen. 1945-ben örökbe fogadtak egy fiút, Michaelt, majd 1947-ben röviddel születése után meghalt második kislányuk, Christine. Ez is egyik oka volt házasságuk megromlásának, majd 1948-as válásuknak.
Ronald útban a seregbe családjától búcsúzik
Nancy Davisszel 1952-ben házasodott, és haláláig nagy szerelemben éltek
Nancytől még két gyermeke született egy lány (Patti) és egy fiú (Ron). A képen balra örökbefogadott fia Michael, és kezében a legkisebb Ron
Idővel - felismerve korlátait - színészi ambícióit háttérbe szorította, és a politika felé fordult, miután sokáig sikeresen képviselte az egyik hollywoodi színész-szakszervezetet. 1962-ben lépett be a republikánus pártba, és 1966-ban Kalifornia kormányzójává választották. Utolsó filmjét már kormányzóként 1967-ben forgatta.
A hatvanas években már politikai karrierje miatt szerepelt a magazinokban. A lovakat haláláig imádta
Az 1980-as elnökválasztási kampány. Carter ellen sikeresen szerepelt, és két cikluson át lett az Egyesült Államok első embere 1981-1989 között.
Donald Trump gratulál az új elnöknek. Reagan 69 éves volt, amikor először megválasztották
Alelnöke a későbbi elnök, George H. Bush lett. Elnöki ciklusai idején - főleg az elképesztő fegyverkezési költségek árán megálmodott "Csillagháborús terve" melynek célja űrbéli telepítésű fegyverek használata volt - hathatósan hozzájárultak a Szovjetunió végső megroppantásához.
Alig két hónappal beiktatása után a washingtoni Hilton Hotelből kifelé tartva egy mániákus merénylő hat lövést ad le az elnökre. Egy gellert kapott golyó eltalálja tüdejét, és alig 2,5 centiméterre áll meg a szívétől.
John W. Hinckley a jómódú családból származó - az életével mit kezdeni nem tudó - merénylő korábban beleszeretett Jodie Foster színésznőbe, aki a Taxisofőr c. filmben egy fiatal prostituáltat alakított. Hogy őt "lenyűgözze" követte el a tettét. Hinckley-t beszámíthatatlannak ítélték és elmegyógyintézetbe helyezték. Tavalyelőtt - 36 év után - engedték szabadon. Az intézetben tudta meg, hogy egykori szerelme Foster a nők iránt vonzódik.
A merényletben nem halt meg senki, de az elnök mellett még hárman súlyosan megsérültek. Az elnöki sajtófőnök James Brady - akit fején talált egy lövedék - örökre tolószékbe kényszerült. A másik két áldozat Thomas Delahanty washingtoni rendőr (a képen sapkájáért nyúl), őt Hinckley hátulról nyakon lőtte, a titkosszolgálat egyik emberét - aki az első lövések eldördülése után a fegyveres és Reagan közé állt - Tim McCarthyt pedig hasba.
A képen a limó ajtaja már csukódik, az elnököt belökte egyik biztonsági embere, és azonnal a kórházba száguldottak vele. Ha az ajánlások szerint Reagan felvette volna a golyóálló mellényt, valószínűleg elkerülte volna a sérülést, de saját maga döntött úgy, hogy a bejárattól az autóig tartó mindössze 9 métert megkockáztatja.
A gyógyulás képei. Ahogy tehette kórházi ágyán is dolgozott. A hivatalos álláspont szerint teljesen felgyógyult, de a valóságban haláláig kínozták a sérüléséből adódó fájdalmai.
"Ez egy nagy erőpróba nemzetünk életében..." Reagan lesújtva nézi az 1986-os Challenger űrrepülőgép katasztrófáját, amelyben hét űrhajós vesztette életét
1984. Rancho Del Cielo, a vidéki menedék. Szívesen töltötte idejét a hatalmas birtokon egyedül dolgozgatva
Öregurasan, melegítőben az Air Force One fedélzetén
Nagyon jó volt a humora, szeretett nagyokat nevetni.
Volt, hogy ő volt a Fehér Ház mikulása
Nagy találkozók:
Gorbacsov szovjet főtitkár és felesége Raisza
Michael Jackson
1985. Michael J. Foxszal, a Vissza a jövőbe trilógia főszereplőjével. A filmben hangzik ez az ominózus mondat, miszerint a hitetlenkedő Brown doktor megkérdezi Martyt, ki az Államok elnöke 1985-ben. A válaszra, miszerint: "- Ronald Reagan" a doki így reagál: "- Az a pojáca? És akkor ki az alelnök? Jerry Lewis?" A Fehér Házi vetítése alatt Reagan annyira nevetett, hogy a jelenetet többször is visszatekertette a gépésszel.
Elnöki ciklusa lejárta után lassacskán visszavonult. Egészségügy problémái is hátráltatták már. 1994-ben hozta nyilvánosságra, hogy már évek óta Alzheimer-kórban szenved.
1989. Ronald Reagan egykori amerikai elnök nem sokkal a koponyaműtétje után a sapkáját lekapva intett a tömegnek elfelejtkezve fél oldali kopaszságáról vagy - ahogyan már ismerhettük - könnyen lehet hogy poénból. Felesége ijedten próbálja leplezni
2004. június 5-én, 93 évesen halt meg. Gyászoló özvegye nem tudta elképzelni életét imádott Ronnie-ja nélkül...
A kengyelben a csizma fordítva. Jelezvén hogy lovasa már sosem ül többé a nyeregbe...