A német propagandagépezet fontosnak tartotta a 30-as évektől, hogy a fiatalok körében is egyre népszerűbb legyen az antiszemitizmus, a hadászati célkitűzések és a náci jelképek. Mai bejegyzésünkben erre hozunk pár példát.
A népszerű "Ki nevet a végén?" nevű társasjáték korabeli náci verziója.
Az antiszemitizmus játékokon történő megjelenése jóval régebbre nyúlik vissza. Már a 19. század első felében létezett olyan játék, ahol a játékosok azért küzdöttek, hogy ne adjanak pénzt a zsidó kereskedőnek.
A propaganda részeként nem csak a társasjátékok esetén jelenetek meg a náci szimbólumok, sok más terméken is elhelyezték a horogkeresztet és más fontos náci jelképeket, mint például a karácsonyfadíszeken vagy izzószálakon. A háború után természetesen minden német család próbált minél hamarabb megszabadulni a káros játékoktól, így nagy számuk ellenére gyorsan feledésbe merültek a társasok.
Oh, welche Lust Soldat zu sein! (Ó, milyen jó katonának lenni!) Ez az 1937-es társasjáték azt mutatta be, hogyan jutunk el a toborzástól egészen a tábornoki kitüntetésig.
Szintén egy 1937-es társasjáték, ami egy átlagos katona életét mutatja be.
Egy ritka, 1942-es társasjáték, ami a légiriadó alatti történéseket illusztrálja. A játék szemléletesen mutatja be, hogy mi a teendő a riadó esetén, milyen eszközökkel legyünk felszerelve, hogyan oltsunk tüzet, és veszély esetén hogyan keressük fel a légoltalmi menedéket.
Wehrmacht tematikájú "sakk-szerű" játék.
Günter Prien, híres tengeralattjáró-parancsnokról elnevezett társasjáték. A német tiszt arról volt híres, hogy 1939. október 14-én éjszaka behatolt a brit haditengerészet Scapa Flow-i bázisára, és elsüllyesztette az HMS Royal Oak csatahajót. (Prien később, 1941-ben életét vesztette a tengeren, halálának körülményei a mai napig nem tisztázottak.)
Wir fahren gegen Engeland (Anglia ellen vonulunk) című társasjáték, ami a Brit-szigetek ellen folytatott légi és vízi küzdelmeket mutatja be (1941)
Az Adler-Luftkampfspiel nevű játékot a Luftwaffe egyik pilótája fejlesztette ki. A játék lényege, hogy lebombázzuk.az ellenséges várost vasútállomásával egyetemben
Hírhedt antiszemita játék, amit a gyűlöletkeltő náci propaganda 1936-ban dobott piacra. A játék neve "Juden Raus!" azaz "Kifelé zsidók!". Az nyeri a játékot, aki minél előbb tud hat zsidó figurát boltjaikból a városfalon kívülre juttatni.
"Az élet három részre osztható: ami volt, ami van, és ami lesz. Tanuljunk a múltból, hogy az hasznunkra váljon a jelenben és ezáltal szebb jövőt élhessünk."
William Wordsworth
További érdekességeket itt olvashattok és itt hallgathattok a Hihetetlen Történelem Podcast csapatától.
Források: www.atlasobscura.com; www.atlas-repropaperwork.com;