Vendégszerzőnk Rollende Landstrasse - aki éppen ma egy éve jelentkezett utoljára új anyaggal -, most a régi francia hadsereg mindennapjait mutatja be és már szólnék hogy jövő héten jön a Légió! DDQ, akit legutoljára a szovjet repülőgép-eltérítésekről és az emlékezetes Fantomas-bandáról írt bejegyzéseiből ismerhettek a Francia Idegenlégió történetéről fog posztolni!
Pihenés a lövészárokban
A háborúk történetét a történelemkönyvekben olvashatjuk, de a katonák életét azokból nem lehet megismerni. Mai képsorozatunkat a francia hadsereg múzeumából, a Musée de l'Armée archívumából hoztam.
A francia katona megfordult a világ minden táján. Szerencsére a fényképezőgép hamar megjelent köztük, ezért már a gyarmati korban kezdhetjük a hétköznapjaik megismerését.
Nyitókép: lövészárokban alvó katona Verdun mellett, 1916 őszén. A többi képnél a történeti hűség miatt megtartottam az időrendi sorrendet, ezért korhatáros fotók is vannak a sorozatban. A képaláírásban csak a múzeumi jegyzetekre támaszkodhattam, ezért – szokás szerint – a kommentekben várjuk a téma szakértőinek részletes hozzászólásait.
1885. Helyi lakosokból toborzott lövészek Tonkinban (Indokína)
1886, Tonkin, Indokína. Küldetésről visszatérő tengerészgyalogosok
1901, Madagaszkár: őslakosok viszik a gyarmati hadsereg sebesült katonáit
1901. Lefejezett felkelők a kínai boxerlázadás után
A terjeszkedő külföldi befolyás ellen 1900-ban lázadás tört ki. Bár ma már elfogadott a boxerlázadás elnevezése, a maga korában ez a harcok megvető kifejezése volt a lázadást vezető Yi ho Csüan (Az igazság és Egyetértés Ökle) névvel szerveződő titkos társaságokra utalva. A lázadást a császár csak egy nyolc országból álló külföldi koalíció segítségével tudta leverni. Franciaországnak már 1860 óta volt koncessziós területe Kínában, ezért természetesen nagy erőkkel vett részt a jihotuan felkelés elfojtásában.
1900 körül: Tüzérségi megfigyelő-ballon felkészítése felszállás előtt egy gyakorlaton
1910 körül: tartalékos katonák csatlakozása egy hadgyakorlathoz
1912: Felderítő repülőgép személyzete. A pilóta Menard adjutáns, mögötte pedig Hugoni százados jegyzetel
1912: Az első légvédelmi ágyúk egyike
1914: Német katonák készítenek fel egy 42 centiméteres mozsárágyút Liege erődje ellen. A Kövér Berta becenevű mozsarat a betonerődök rombolásához fejlesztette a Krupp Művek
Német hadifoglyokat kísérnek a francia katonák a front mögé 1914 októberében
1914. szeptember: halott német katonák Etrepilly mellett
1916: Könnyebben sebesült katonák várják elszállításukat a verduni harcmező egyik bombatölcsérében
1916: Holttestek összegyűjtése Verdun mellett
A Hart-erdőt rohamozó francia csapatok a somme-i csatában 1916 október 10-én
1916, Verdun: pihenő szakasz a front mögött
Tájkép csata után. Verdun, 1917
Az egykori csatatér domborzatát teljesen megváltoztatta a rengeteg robbanás. A front mentén annyira szennyezett a talaj háborús roncsokkal, állati maradványokkal, fel nem robbant lőszerekkel és elesett katonák maradványaival, hogy néhány területet lezártak. Ide még ma, száz év elteltével sem szabad belépni, a közlekedés és mezőgazdasági művelés is tiltott. A hivatalos fogalmazás szerint Verduntól északra a lezárt terület „emberi élet számára alkalmatlan”.
1918: Renault FT17 típusú tankok álcázási gyakorlata
A háború végét ünneplő tömeg a Concorde téren 1918. november 11-én
A Nagy Háború vége. A frontról visszatérő francia és amerikai katonákat szemléli Poincaré köztársasági elnök és Pershing tábornok az Invalidusok palotájának udvarán
- rollende landstrasse -