1956 őszén, miután az ország nagyobb részén már leverték a forradalmat, egy pár száz fős csapat még kitartott a Mecsekben. Ők a "mecseki láthatatlanok", akik a reménytelennek tűnő helyzetben is a végsőkig ellenálltak a hatalommal szemben. Egyikőjük, Kubicza János visszaemlékezései nyomán ismerhetjük meg a történetüket legújabb adásunkban.
A fenti kép csak illusztráció
Tüntetés a pécsi Szent Mór kollégium előtt a forradalom idején. Később itt toborozták az önkéntes nemzetőröket és Kubicza János is itt ajánlotta fel szolgálatait.
November 4-én hajnalban megindult a szovjet támadás a forradalom ellen, a várost komolyabb ellenállás nélkül sikerült elfoglalniuk.
Fel a Mecsekre! hangzott a jelszó, és az ellenállók felmentek a hegyekbe, hogy onnan folytassák tovább a harcot.
Eleinte a Dömörkapu menedékházban volt az ellenállók bázisa, innen Vágotpusztára vonultak vissza a fenyegető veszély elől.
Kubicza János, fedőnevén "Béla", tapasztalt második világháborús katona, aki nagyban hozzájárult az ellenállók sikereihez. Az ő visszaemlékezése alapján meséljük el a láthatatlanok történetét.
Kubicza János rajza az 1956. november 5-i összecsapásokról – eredeti, kézzel rajzolt és írt, aláírás nélkül
A jugoszláv "vendéglátás". A külföldre menekült ellenállókat a gerovói gulág-táborba hurcolták, az ott írt naplójuk szerencsésen átvészelte az eseményeket.
Mészáros Ferenc 1958-ban megjelent könyve, ami banditáknak tünteti fel az ellenállókat. A "mecseki láthatatlanok" gúnynév a forradalom leverése utáni években született a kormány részéről az események meghamisítására, torzítására, lekicsinylésére azzal a céllal, hogy az ellenállókra a magyar nép ne tekinthessen hősként, hanem inkább mint gyáva, rejtőzködő gyilkosokra, akik a kommunista rendszer ellenségei voltak.
A mecseki láthatatlanok útvonala.
További érdekességeket itt olvashattok és itt hallgathattok a Hihetetlen Történelem Podcast csapatától.
Képek forrása: mecsekilathatatlan.blogspot.com; pte.hu; minden-ami-politika1.webnode.hu; amirolatortenelem.blog.hu; pestisracok.hu; regvoltkepek.blogspot.com