A mai napra az MTI Fotóarchívumából válogattam Magyarország száz évét átölelő képeket. Méghozzá mindjárt két tucatot! Nézzétek csak!
1971. augusztus 12. Tisztek és újságírók figyelik a búvárkiképzésen résztvevő harckocsizó katonákat, a Magyar Néphadsereg egyik alakulatánál. MTI Fotó: Petrovits László
1962 végén a Magyar Néphadsereg állományában is helyet kapott a T-55-ös közepes harckocsi. Alkalmas mélygázlóra és víz alatti átkelésre, rendelkezett víz alatti átkelő készlettel. A hatvanas években a néphadsereg gyakorlatai kiterjedtek a víz alatti vezetésre, az akadályok víz alatti leküzdésére.
A mai bejegyzés ismét az MTI Fotóarchívumának segítségével készült. Ahogy mindig, úgy most szívesen látjuk a hozzászólásaitokat, szóljon az egykori élményekről vagy legyen kiigazítás, ne fogjátok vissza magatokat. Ha hibát észleltek vagy pontosítanátok a képek aláírását, úgy azt a fotókra kattintva azok linkjein megtehetitek, az MTI-s szerkesztők örömmel fogadják a hozzáértők javításait.
Ne feledjétek hogy akár ezekből a képekből, de akár az archívum több mint háromszázezer fotója közül bármelyikből is rendelhettek nagy méretű, vászonra nyomott faliképet kereten, otthonotokba vagy esetleg ajándékba az MTI Fotóarchívumából!
1929. Gőzhajó a tihanyi kikötőben 1929-ben. MTI Fotó
1930. június 1. Kilakoltatottak bútorai, gyerekek, asszonyok egy ház udvarán. MTI Fotó.
Az 1920-as évektől szociálpolitikai feszültségek egyre erősebben érződtek a fővárosban. Egyrészt a minimális bérek és a háború közötti időkben felgyorsuló áremelkedések sokak számára lehetetlenné tették a megfelelő megélhetést. A bérlakásokban a fizetni nem tudó lakbérhátralékkel rendelkező lakóknál, végzést kapnak a kilakoltatásról, majd utcára kerülnek minden ingóságukkal, bútorukkal együtt.
1931. szeptember 13. Reprodukció a biatorbágyi merénylet helyszínéről. (A MAFI Rt. felvétele.) MTI Fotó
1931. szeptember 13-án fölrobbantották a biatorbágyi vasúti viadukton áthaladó bécsi gyorsvonat alatt, a híd előtt néhány méterrel a pályát. A mozdony és öt vasúti kocsi a mélybe zuhant. 22 utas meghalt, 17-en súlyosan, sokan könnyebben megsebesültek. A merénylet végrehajtóját, Matuska Szilvesztert elmebetegnek nyilvánították, s életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték. A világháború viharában eltűnt.
1938. február 1. Az új, Magyarországon összeszerelt Ford Eifel típusú Szürketaxikat mutatják be a kormánynak a Parlament előtt, a Kossuth téren. A háttérben az Igazságügyi Palota, a Magyar Kiráyli Kúria, a Budapesti Királyi Ítélőtábla, a Királyi Főügyészség és a Koronaügyész Hivatalának helyet adó épület. MTI Fotó: reprodukció
A fotó Kirschner Béla gyűjteményéből származik.
1948. március 25-én kezdődött meg a 100 főnél több munkást foglalkoztató gyárak államosítása. Az intézkedést az MKP titkosan készítette elő (a koalíciós partnerekkel sem konzultált), és rendeleti úton léptette érvénybe. Az országgyűlés csak utólag, 1948. április 29-én emelte törvényerőre a döntést, amely 594 vállalatot és 160 000 munkást érintett.
1985. június 2. Horgász játék a budapesti Vidámparkban. MTI Fotó: Cser István
A mezőőr végül 12 évet kapott a tolvajok némileg tisztázatlan körülmények közötti kivégzéséért. 7 letöltött év után szabadult, ma is ott él Turán, alig pár száz méterre az áldozatok családtagjaitól.
Köszönet az MTI Fotóarchívumának a képekért. Ahogyan az állandó olvasók már tudhatják, az archívum fotói falra akasztható vászonképként, nagy méretekben is megrendelhetőek!
Az archívumról bővebben:
Az elmúlt években nagyszabású digitalizáció kezdődött az MTI Fotóarchívumában, aminek eredményeképpen több százezer fotót szkenneltek be és láttak el a készítés körülményeiről szóló metaadatokkal. 2018 nyarára egy online felülettel készül a Fotóarchívum, hogy közgyűjteményként jelenjen meg a kibertérben, ahol nem csak fotók, de múltszázad elejéről származó régi hírek mellett hanganyagok, kották is megjelennek majd, mindehhez pedig egy közös kereső felület is társul. Ebbe a nagy munkába enged most betekintést a mai poszt.
Mindig is szerettük volna, hogy minél több magyar vonatkozású képet publikáljunk, így amikor - még ebben a hónapban - elindul majd a bárki számára hozzáférhető és szabadon böngészhető MTI Fotóarchívuma, a Ritkán Látható Történelem blogon lesznek láthatóak a legérdekesebb képek, aktualitások, tematikus válogatások, segítve ezzel, hogy minél szélesebb körben ismerhessük meg ritkán látható történelmünket.
Az MTI Fotóarchívumról:
Közép-Európa egyik legnagyobb fotótára, amely alapvetően az MTI (Magyar Távirati Iroda) és jogelődjei által készített és gyűjtött közel 13 millió fotónegatívot őriz. Az archívum két részből áll: a film tárból (negatív és diapozitívok), valamint a papírképek tárából. Ez utóbbiban mintegy 4 millió nézőkép található, melyek az elkészült riportokból kiszerkesztett nagyítások. Ezenkívül az archívum része a 781 db, a fotóriportok leírását tartalmazó eredeti szövegeket őrző szövegkönyv és a 131 db, csupán a riportok címét rögzítő, úgynevezett negatív beíró könyv is.
A gyűjtemény 1993 óta védett muzeális érték, ezért a kifejezetten az erre a célra átalakított mélypincében tároljuk, állandó hőmérsékleten 18 Celsius-fokon és 60%-os relatív páratartalom mellett. Külön speciális biztonsági helyiséget kaptak a tűz- és robbanásveszélyes, az ’50-es évek végéig használatban lévő nitrocellulóz-alapú filmek. Az archívumot 24 órás ipari kamerás megfigyelés is védi.
A gyűjtemény még a Magyar Televízió egykori, mintegy 1 millió darabos fotógyűjteményével is gyarapodott!
A digitális fényképezésre áttéréssel egy időben elkezdődött a negatív felvételek értékmentő, retrospektív feldolgozása, a szabadszavas visszakeresést biztosító digitális adatbázisba rendezése. Digitális fotóarchívumunk, a Fotóbank jelenleg már csaknem kétmillió digitális fotót tartalmaz.