A második világháborúban sok technikai újdonságot bevetettek, például az Enigmát, a V2-t és az atombombát, de talán még ezeknél is meglepőbb eszközhöz fordultak a britek! Két ügynök ugyanis azt vette a fejébe, hogy egy holttestet használnak fel annak érdekében, hogy eltereljék az ellenség figyelmét a szicíliai partraszállásról. Hogy sikerült-e? Hallgassátok meg a rendkívüli akció történetét!
A teljes történetet meghallgathatjátok a fenti linken, alább pedig egy rövid, képes összefoglalót láthattok:
A brit Admiralitás londoni (17M) 13-as számú titkos részlegén merült fel először az ötlet, hogy véghez lehetne vinni egy elterelő hadműveletet, ami segítené a szicíliai partraszállás megvalósítását.
Ian Fleming is a hírszerzésnél dolgozott, ő állított össze egy 51 pontból álló listát, ami különböző ötleteket tartalmazott a németek megtévesztésére. A lista 28. pontja arról szólt, hogy egy pilótának beöltözött személyt titkos iratokkal ledobnak ellenséges vizeken, majd a partra mosott holttestnél a németek megtalálják a hamis tervekről szóló iratokat. Ian Fleming leginkább a James Bond karakter megalkotásáról ismert, az általa írt számos kémregény alapjait személyes tapasztalataiból szerezte.
A Vagdalthúsnak elkeresztelt hadművelet kidolgozásával két ügynököt bíztak meg, Ewen Montagu-t és Charles Cholmondeley-t. A legnehezebb feladat talán a holttest beszerzése volt. Olyan halottat kellett találni, aki fiatal férfi volt, nem volt semmilyen testi rendellenessége, nem voltak rokonai, és úgy halt meg, hogy azt könnyen lehessen azonosítani fulladásos halálnak is. Az ügynökök sorra járták London hullaházait, végül nagy sokára megtalálták a számukra tökéletes holttestet. Az illető foszformérgezésben halt meg (öngyilkosság volt).
Meg kellett alkotniuk a halott őrnagy személyiségét, akit William Hynd Norrie Martinnak neveztek el. Nevét egy élő, Amerikában szolgáló tisztről kapta. Zsebeibe és az aktatáskájába olyan leveleket tettek, amik erre a képzeletbeli életre utaltak. Az állítólagos Martin őrnagy történetébe egy szerelmi szálat is belefűztek, a menyasszony szerepére a titkosügynökségnél dolgozó nők pályázhattak fotók beküldésével. Végül Jean Leslie nyert a fenti képpel, ami akkoriban kimondottan pikánsnak számított. Ezt a fotót a halott zsebében helyezték el.
"William Martin" több fontos levelet vitt aktatáskájában, többek között tábornokok közötti személyes levelezéseket is. A levelek tartalma több helyen burkoltan arra utalt, hogy 1943 nyarán a partraszállás Görögországban és Szardínián fog bekövetkezni, és Szicília csak a fedőterv, amivel el akarják terelni a németek figyelmét.
A halottnál elhelyezett tárgyak egy része. A bőr akasztónak az volt a célja, hogy az aktatáskát a testhez rögzítse, mivel félő volt, hogy az akció során a víz elsodorja a testtől a fontos iratokat.
Azért, hogy Martin őrnagy új igazolványán legyen némi kopás, Ewen Montagau szabadidejének egy részét azzal töltötte, hogy a nadrágja szárán koptatta az igazolványt. A ruhák beszerzése sem volt egyszerű. A haditengerészet szabósága elkészítette a ruhákat, azonban ezek sem tűnhettek vadonatújnak a holttest partra érkezésekor, ezért Cholmondeley a következő hónapban maga hordta a kabátot.
Charles Fraser-Smith a Q részlegen dolgozott, és speciális kütyük kifejlesztéséért felelt. Az ő feladata volt, hogy tervezzen egy olyan eszközt, amiben a holttestet kényelmesen lehet szállítani, elfér egy tengeralattjárón és le lehet lassítani a test oszlásának folyamatát. A James Bond-rajongóknak ismerősen csenghet a Q részleg elnevezés, mivel Ian Fleming innen vette a könyvekben és filmekben is szerepelő Q ügynököt, aki mindig speciális kütyükkel látta el James Bondot.
A holttestet szállító fémhenger egyik végét hegesztett fallal zárták le, a másikat viszont légmentesen záródó és gumiszalaggal tömített acélajtóval. A cső mindkét végére egy hordozófület helyeztek. Mivel a gyors bomlási folyamatról főleg az oxigén tehetett, ezért azt találták ki, hogy szárazjeget raknak a holttest mellé, ami egyrészről hűti azt, másrészről a tartályban található oxigént kiszorítja onnan, így légmentesen tudják lezárni.
Az útra kész, felöltöztetett holttest. A bakancs felhúzása volt a legnehezebb feladat, mivel a fagypont közeli hőmérsékleten tárolt testnek derékszögben merevedett meg a lábfeje. A lábbeli felhúzásához felmelegítették a holttest lábát, és úgy már sikerült felhúzniuk a bakancsot.
A holttestet Londonból kellett Skóciába szállítani, ahol a tengeralattjáró állomásozott és ahol felvette a "csomagot". A képen a Vagdalthús-hadművelet két ügynöke a hengert szállító furgon mellett.
A 600 kilométeres fuvart egy éjszaka alatt kellett lebonyolítani, ezért egy autóversenyzőt bíztak meg a furgon vezetésével. A Skóciába vezető izgalmasra sikeredett, egyszer majdnem balesetet szenvedtek, egyszer pedig véletlenül keresztülhajtottak egy körforgalom közepén. (A képen az autóversenyző a hengeren ül a furgon hátuljában és teát iszik.)
A hengert elhelyezték a Seraph nevű tengeralattjárón, és Spanyolországig utaztak, ahol Huelva mellett az éj leple alatt vízre tették Martin őrnagyot a megtévesztő iratokkal. Az aktatáska és tartalma először a spanyol haditengerészethez került, de mindenhol voltak beépített ügynökök, és végül sikerült rövid időre megszerezniük a táska tartalmát a németeknek.
Hitler és a német hírszerzés emberei elhitték a levelek tartalmát. A következő hónapokban megerősítették Görögország védelmét, csapatokat vontak át a Balkánra, és ezzel párhuzamosan elhanyagolták Szicília megerősítését. 1943 nyarán a Husky hadművelet során a szövetségesek 160 000 emberrel partra szálltak Szicíliában. A katonák közül több mint 153 000 fő életben maradt, így világháborús szinten kimondottan sikeres hadműveletről beszélhetünk, ami főleg a Vagdalthús hadművelet elterelésének volt köszönhető.
A lehetetlen történet hőse a walesi hajléktalan Glyndwr Michael lett, akinek a holttestét felhasználták az akcióban, és akinek a sírfeliratát a háború után így egészítették ki: “Glyndwr Michael, szolgált William Martin őrnagyként."
A Vagdalthús hadműveletet feldolgozó filmet januártól meg lehet tekinteni a Netflixen, Colin Firth főszereplésével.
Most, hogy a képek végére értetek, hallgassátok meg a teljes történetet is! Az adást eléritek a fenti linken keresztül vagy meghallgathatjátok Apple Podcasten, Spotify-on és a többi podcast alkalmazásban.
További érdekességeket itt olvashattok és itt hallgathattok a Hihetetlen Történelem Podcast csapatától.
Képek forrása: nww2m.com; wikipedia.org; historywithatwist.wordpress.com; erenow.net; ww2db.com; imdb.com