Az egészségügy működését sokan szokták szidni, hiszen tényleg bőven lenne mit fejleszteni rajta, viszont a történelem során voltak sokkal rosszabb időszakok is, amikor örülhettünk annak, ha egyáltalán orvoshoz jutottunk, vagy túléltünk egy-egy műtétet. Mai posztunkban arról az orvosról írunk, akinek egy műtétjével sikerült három embert megölnie, ráadásul úgy, hogy ebből kettő nem is a páciense volt.
Dr. Robert Liston (1794-1847) skót sebész abban a korban praktizált, amikor az orvosok munkájának sebessége sokkal fontosabb volt, mint a precíz végrehajtás. Ha a doktor gyorsan végezte a munkáját, az azt jelentette, hogy a betegnek sokkal kevesebb ideig kellett elviselnie a fájdalmat fájdalomcsillapítók nélkül. Ezenkívül növelte a túlélési esélyeket az is, hogy rövidebb ideig volt kitéve a páciens az elvérzésnek vagy a fertőzések összeszedésének a műtét során.
Dr. Liston híres volt sebességéről, többen csak úgy hívták, hogy "West End leggyorsabb kése" (Fastest Knife in the West End, ahol a West End egy londoni városrészre utal.) Nem egyszer előfordult, hogy az amputációs műtétek hosszát is másodpercekben lehetett mérni, például egy végtagamputálást két és fél perc alatt végzett el. Nem csoda, hogy a sebesség következtében nagy volt annak a kockázata is, hogy hibát vétsen. Akkoriban a műtétek gyakran zajlottak nagy közönség előtt, előadótermekben, és nem egyszer előfordult, hogy Liston kikiáltott a közönséghez, hogy: "Mérjék az időt, uraim!"
Az egyik láb amputációs műtét során annyira gyors és hirtelen mozdulatokat végzet éles szikéjével, hogy a levágta az asszisztens ujjait, amint az megpróbálta lefogni a páciens lábát. Dr. Liston nem hagyta abba a munkát, és mintha mi sem történt volna, folytatta a műtétet. A páciens és az asszisztens is vérmérgezést kapott, és pár nappal később meg is halt. Volt még egy harmadik, idősebb úr, aki a nézőközönség első sorában kapott helyett. Liston a nagy hadonászásban megvágta az illető kabátját, aki a páciens és az asszisztens sebeiből ráspriccelt vér látványától azt hitte, hogy Liston őt is súlyosan megsebesítette, szívrohamot kapott, és a helyszínen meghalt.
A fentiek alapján azt gondolhatnánk, hogy Liston egy rémesen rossz orvos volt, de meglepő módon páciensei közül csak minden tizedik halt meg, amivel kiemelkedett kortársai közül. Sőt 1846-ban ő alkalmazta elsőként sebészeti beavatkozásoknál az étert altatásra, így Európában tőle származtatják az altatás használatának elterjedését.
További érdekességeket itt olvashattok és itt hallgathattok a Hihetetlen Történelem Podcast csapatától.