FRISSÍTVE A NYERTESEKKEL A POSZT VÉGÉN!
Több okból is rendhagyó a mai válogatás. Hogy korábban érkezett egy nappal, azt többen észrevettétek biztosan. De különleges, mert egyrészről kizárólag magyar képeket tartalmaz, másrészt teljesen szubjektíven válogattam, csak úgy ami megtetszett vagy amiről eszembe jutott valami - így most kommentárok is lesznek az eredeti képalák mellett -. Ja, és ezt "súlyosbítandó" a szokásos heti adag dupláját kapjátok! :)
De ami még ennél is lényegesebb, hogy két faliképet is nyerhettek a karácsonyfa alá, és - ahogyan tavaly is, úgy most is - a nyertesek választhatják ki, mi legyen rajta! Az MTI Fotóarchívumából, a több százezer fotóból bármelyiket kérhetitek a falatokra, vagy valakinek ajándékba. Bővebben a részvételről a bejegyzés végén olvashattok. Gyerünk!
Az első fotón kezdjünk mindjárt a felszabadulással. Lehet ezt még mondani? Vagy talán jobb a megszállás szót használni? De mit csinál ez a két orosz atyafi? Azt amit miden elfoglalt városban. Kitűzik a szovjet zászlót. Most éppen a New York palota tetejére. Rossz nyelvek szerint a várba ekkor még nem mertek menni, mert nem volt biztonságos az ilyen mutatvány.
Az archívum több mint egy évszázados gyűjteményéből most csak a második világháború utáni időből a rendszerváltásig szemezgettem, remélem kedvet kaptok hozzá hogy Ti is böngésszétek kicsit ebben a kincsesbányában vagy hogy játsszatok a nyereményekért!
Egy életkép az éledező fővárosból. Valaki jó ötletnek tartotta hogy "DÁVÁJ" nevet adjon kis cégének. A szovjet "felszabadítók" által elhíresült szó sokak fülében nem csengett jó.
Ki tudta hogy Szálasi Ferenc nyilas nemzetvezető örmény származású? Felmenőinek vezetékneve Szalosjan volt. Az alábbi fotó elkészülte után alig egy hónappal felakasztották.
1948-ra a legtöbb magyar hadifogoly már hazatért, de szám szerint az év végén is még 7506 magyar hadifoglyot tartottak fogva szovjet hadifogolytáborokban.
Hangulatjavító intézkedések egyikeként egy kora tavaszi napon az elefántok elhagyták az állatkertet:
Az alábbi két fotó egy helyszínen és egy időben készült. 1948 elején járunk, és Budapest utcáin még magánüzletek és kis vállalatok uralják az utcaképet. De már nem sokáig, egy éven belül ezeket is "beszántják" majd. 1946-ban már a nagyvállalatok állami kézbe kerültek, aztán a száz munkásnál többet foglalkoztató ipari vállalatok kerültek sorra. 1949-re pedig a tíz főnél többet foglalkoztató kis cégeket is kárpótlás nélkül államosították, és az alábbi fotók szereplői is nagyrészt mind eltűntek. Az első képen látható rendőr, aki a forgalmi lámpát irányítja, külön figyelmet érdemel.
"Az Államvédelmi Hatóság a munkásosztály ökle" hirdeti a felirat a színpad mögött, a Rákosi-terrorkorszak legrettegettebb szervezete volt felelős ezrek megkínzásáért, meggyilkolásáért, a kitelepítésekért, megfigyelésekért. Ekkoriban dívott a "csengőfrász", amikor az éjszaka közepén csengettek be leendő áldozataik lakásába a fekete, lefüggönyözött autón érkező ávósok. Persze ahogy az lenni szokott a politikai szélirány változásával a szervezeten belül is történtek változások. Így a ÁVH-t vezető Péter Gábor (született Eisenberger Benjámin, az alábbi eseményen a szónoktól jobbra látható) is a desztalinizáció éveiben életfogytiglani börtönbüntetést kapott, de a képen többen is ültek a "saját" börtöneikben. Ahogyan a szónoktól balra ülő Kádár János (született Czermanik János) akkori belügyminiszter, későbbi első titkár és mellette Farkas Mihály (született Lőwy Hermann), akkori honvédelmi miniszter. De a szürke öltönyös (balról 3.) Zöld Sándor sem járt jobban, ő a fotó elkészülte után alig két évvel teljes családját kiirtotta, majd öngyilkos lett, miután Rákosi egy ülésen megbírálta, és rettegett attól hogy börtönbe menjen.
MHK, azaz Munkára Harcra Kész volt a neve a háború után szovjet mintára létrehozott tömegsport mozgalomnak amely jellemzően egészen falusi szintről indulva az országos szpartakiádokig tömörítette a tanuló és dolgozó ifjúságot egészen a hatvanas évek közepéig. 1951-ben már közel ötszázezer résztvevője volt a félig-meddig kötelező jelleggel szervezett eseményeknek.
A Népstadion metróállomás eredeti épülete, amit a moszkvai metró állomásainak stílusában terveztek elkészíteni. Az ország gazdasága nem teljesített túl jól, és a metróépítési terv is csúszott vagy húsz évet. Amire az építés a Népstadionig jutott, már más szelek fújtak, és a torzót elbontották.
1956-ról szinte csak a forradalom jut eszünkbe, pedig márciusban jeges árvíz pusztított a Dunán, emberfeletti erőfeszítésre késztetve az ott élő és a segíteni érkező embereket. A katasztrófa miatt Bogyiszlót teljes egészében, míg Faddot, Tolnát, Sióagárdot, Pörbölyt, Bátaszéket és Bátát részlegesen kellett kitelepíteni. A több ezer evakuált embert a környező települések lakói fogadták be.
Az '56-os eseményekkel kapcsolatban az alábbi képet sem láthatjuk gyakran. Ezen nem a forradalmárok, hanem a Kádár-kormány támogatására buzdítják a Budapestieket:
Öntözőhajó, ilyet még nem láttam:
SÖR! Hogy nem csak fekete fehér képekből válogathatunk ezt jelzi ez a csodás színes fotó az 1959-es ipari vásárról:
Szóljon, aki az alábbi autót látta ezekben a színekben. Nekem csak fekete jutott...
Már többször mutattam a hallgatóságnak az alábbi fotót, de soha senki sem tudta megmondani hogy vajon kivel táncol Jurij Gagarin budapesti látogatásán? Én most elárulom, a hölgy Tamáska Mária. Ha így sem mond a név semmit akkor a férjezett neve már biztosan: Kádár Jánosné. És ha beugrik hogy "de hát Kádárné egy aprócska kis asszony volt" akkor az is stimmel. Gagarin is alacsony volt, alig 157 cm.
A következő vonatbalesetre sokan emlékezhetnek. Sem halálos áldozata, sem súlyos sérültje nem volt az esetnek köszönhetően annak hogy hangosbemondón keresztül időben figyelmeztették az elszabadult szerelvényre a csarnokban várakozókat és az utcai járókelőket. Csupán egy idős hölgy sérült meg, ő sajnos nem volt elég gyors.
Korombeli férfiembernek már ettől is könny szökik a szemébe (NEM!):
Az alábbi épület felújítása akkor áron 200 millió forintba került volna, és még egy érv is szólt a bontása mellett:
Az 1955 és 1974 között készült legendás magyar motorkerékpár:
Az alább következő művésznőt én már csak relatív idős korában ismertem, így ha még van ilyen köztetek mint én akkor jöjjön egy 50+ éves fotó... Íme a 33 éves Törőcsik Mari:
1969. augusztus 11. A Baross tér rekonstrukciója a kelet-nyugati metró és a Rottenbiller utca - Mező Imre (1989 után: Fiumei) út közötti felüljáró építése kapcsán. Háttérben a Keleti pályaudvar épülete. MTI Fotó: Bara István
A kelet-nyugati (2-es) metró építésével összefüggően megvalósított beruházások egyike volt a tér rekonstrukciója. A Baross téren már naponta félmillió gyalogos, 900 villamos és harmincezer gépkocsi haladt át, és itt regisztrálták a legtöbb közúti balesetet is. A 2-es metró (kelet-nyugati metró, M2) a budapesti metró második vonala a Déli pályaudvar és az Örs vezér tere között. Építését 1950-ben kezdték el, majd hosszú időre leállították; az első szakaszt 1970-ben, a teljes vonalat végül 1972-ben adták át.
Tudtátok hogy a metró kezdeti éveiben létezett a lépcsőügyeletes? Az alábbi fotón az M2 megnyitásának napján egy idős hölgyet segít le a lépcsőről. Jobbra a kis fülke, amiben állni szokott.
Jöjjön három elképesztően jó szociofotó:
Meggyőződésem, hogy ha az alábbi fiatalember az Egyesült Államokba születik és életműve kiteljesedhetett volna, mára már Elvis-szel emlegetnénk egy lapon. Mindössze 37 éves volt amikor elment. Ritkán láthattuk szemüveg nélkül, most is csak egy fotó erejéig tolta fel a fejére. Ugye hogy így mindjárt más? Igazi szupersztár fizimiska. Megismeritek?
Azok a Csajkák és a páncélozott Robur...
És még egyszer a Roburról:
1979. január 25-én éjszaka az egész ország aludt, amikor a Bács-Kiskun megyében, Zsana falu határában gázkitörés történt. 23 napig próbáltak meg mindent a szakemberek, mire sikerült eloltani. Volt ott minden: tankkal kilőtt szelep, honvédségi robbantás. Kétszer is sikerült eloltani a lángokat (egyszer két napra), mire újra és újra belobbant.
Több világsztár egy magyar futballpályán. A Rockyval frissen világhírűvé vált Sylvester Stallone Pelével, a háromszoros világbajnok brazil labdarúgóval beszélget a Menekülés a győzelembe című film forgatásán. Az Andy Vajna producer által Magyarországra került moziban mellettük többek között Max von Sydow, Michael Caine is szerepelt, és néhány akkori nagy név a fociban, mint az argentin Ardiles vagy a brit Bobby Moore is feltűnt a vásznon. De melyik pályán is vagyunk? Igen, a Hungária körúton... Amúgy tudja valaki hogy mi Stallone második keresztneve? TIL-jelleggel elárulom: Gardenzio.
Ezt a kápolnát 1982-ben elköltöztették! Ki tudja hová? Mindjárt megtudjuk. Mosonszentjános közösségének a XVIII. századi pestises időkben tett fogadalma beváltásaként a valószínűleg faszerkezetű épületet emeltek. Ennek téglából való átépítésre egy újabb fogadalom keretében került sor, amelyet az 1831-32-es nagy kolerajárvány idején tettek. A később három községből létrehozott Jánossomorján álló elhanyagolt épület egy költözés után a szentendrei skanzenbe került, ahol felújítva a mai napig megtekinthető.
Mielőtt elolvasnátok a következő fotó képaláírását próbáljátok ki hogy hány résztvevőjét ismeritek fel!
Kádár és Gorbacsov remélem mindenkinek ment. Közepes jegyet szavaznék meg annak aki felismerte Raisza Gorbacsovát, Kádár Jánosnét és Grósz Károlyt, négyest kap aki a fiatal Thürmer Gyulát (b3) is kiszúrta a képen és aki tudta hogy balra ki a fekete öltönyös, ősz hajú elvtárs (Szépvölgyi Zoltán a Fővárosi Tanács elnöke, [az akkori Demszky-Tarlós-Karácsony] az kaphat ötöst!
Legendák keringtek a nyolcvanas években a "Goldbergerben" dolgozó kubai lányokról és persze a fiúkról, akik egy túl jól sikerült buli után a kihívott készenléti rendőröket is péppé verték, mert nekik állítólag parancsba volt adva hogy nem használhatnak kényszerítő eszközöket a baráti országok állampolgárai ellen.
A legutolsó fotó a műszaki határzár bontását mutatja be. Alig három hónap múlva megrendezik a páneurópai pikniket, amelyen a résztvevő NDK turistákat a határőrök átengedik Ausztriába. és ezzel nemcsak a kézzelfogható kerítések bontását, hanem a két hatalmi rendet elválasztó vasfüggöny bontását is nálunk kezdték meg.
Amennyiben szeretnél nyerni egy általad választott képet az MTI Fotóarchívumának online elérhető bármely fotójából, kérünk kommenteld be a
"Magyar fotót a falra"
szöveget ide a poszt alá a kommentmezőbe 2019. december 11-én 20 óráig! Sorsolás aznap 21 órakor! A nyertesek nevét vagy nicknevét itt tesszük közzé a sorsolás után azonnal. Ezután a nyerteseknek 24 órájuk lesz nevüket és címüket eljuttatni a ritkanlathatotortenelem@yahoo.com címre, (utána a regisztrált nickre üzenetet küldünk amit vissza kell igazolni). Sikertelen kapcsolatfelvétel esetén a pótnyerteseket értesítjük. A teljes játékszabályzathoz katt IDE.
A beküldők között KETTŐ vászonkép rendelésére jogosító kupont sorsolunk ki! Az egyik kuponkóddal 90 x 90 centiméteres, a másodikkal egy 60 x 60 centiméteres maximális méretű vászon falikép rendelhető az MTI Fotóarchívumának online felületén (https://archivum.mtva.hu/photobank). Felejtsd el a bútoráruházak sablonos dekorképeit! Kommentelj, és ha nyersz válassz magadnak vagy szeretteidnek ajándékba egy csodás képet. De ha nem sikerült, akkor is rendelhetsz a hatalmas választékból egy magyar témájú fotót. Természetesen keretre rögzítve érkezik a kép, neked nincs más dolgod mint a falra akasztani. Fontos: csak magyarországi címre szállítunk.
UPDATE! EREDMÉNYHIRDETÉS:
Köszönjük a magas nézettséget és a rengeteg kommentet, ígérjük hogy lesz még ilyen poszt és játék is!
A ma esti sorsoláson a két szabadon választható vászonkép rendelésére jogosító kupont ők ketten nyerték:
Zsikainé Kosztka Ibolya - 90 x 90 centiméteres
és
Kecskés Dóra j.norbert 60 x 60 centiméteres
maximális méretű vászon faliképet rendelhetnek az MTI Fotóarchívumának online felületén (https://archivum.mtva.hu/photobank) a kuponok kézhezvétele után.
Kérjük őket hogy vegyék fel velünk a kapcsolatot a ritkanlathatotortenelem@yahoo.com címen!
Mivel a megadott határidőig j.norbert nem jelentkezett nyereményéért, ezért a pótnyertes lépett a helyére.
GRATULÁLUNK A NYERTESEKNEK!
Ha nem nyertél akkor is vár az Archívum hogy megtaláld a neked tetsző fotót a közös múltunkból.
Köszönjük az MTI Fotóarchívumának az ajándékokat!
Az utolsó 100 komment: