Kicsit borúsra sikerült a mai válogatás, de hát ezt dobta a gép... Azért örömmel nyújtom át nektek ismét, most a hosszú hétvége miatt egy nappal korábban a megszokottnál. Vagy csak nekem van vasárnap fílingem?
1910 körül. Korbácsoló-pellengér a baltimore-i városi fegyintézetben, USA
1915 körül. Bányaló indul a munkahelyére a francia St-Étienne szénbányájában. A felszínről ezzel a módszerrel engedték le a fejtéshez az igavonókat. Megérne egy külön bejegyzést a téma, mit gondoltok?
1903. Egy csapat orosz elítélt a távoli Szahalin szigeten
1912. Kimerült amerikai újságárus fiú alszik egy lépcsőházban, Jersey City, New Jersey, USA. Kapcsolódó korábbi cikkünk ITT
1917. A Clipperton-sziget túlélői a USS Yorktown fedélzetén
A sziget története valódi horrorsztori. A franciák által felfedezett kis atollt Mexikó követelte magának, majd meg is szerezte, ám az amerikaiak foglalták el a spanyol-amerikai háború idején, és rájöttek hogy foszfátban (guanó) gazdag az alig 9 négyzetkilométeres terület . A háború után visszaadták Mexikónak a jogokat, de egy bányát nyitottak a kormány engedélyével. Ekkor költöztek ide a bányászok családostul. 1914-re már több mint száz ember (férfiak, nők és gyerekek vegyesen) élt a szigeten. Kéthavonta érkezett egy utánpótlással megrakott hajó Acapulcóból, de a mexikói forradalom kitörése után egyszerűen megfeledkeztek róluk, és nem küldtek több hajót, a szigetlakók magukra maradtak.
1915-re a szigetlakók többsége egyszerűen éhen halt, a túlélők pedig megpróbáltak felkéredzkedni az amerikai haditengerészet éppen arra járó Lexington nevű hajójára, de a sziget mexikói katonai parancsnoka megtiltotta az evakuálást.
1917-ben a férfiak többsége meghalt - gyaníthatóan ekkortól kezdődött a kannibalizmus is - a legtöbben akkor, amikor általuk eszkábált tutajjal sikertelenül próbáltak eljutni a 750 kilométerre lévő szárazföldre. A sziget világítótornyának őre, Victoriano Álvarez maradt az egyedüli férfi a szigeten, 15 nő és gyerek társaságában. Álvarez azonnal királlyá nyilvánította magát és nemi erőszakkal, gyilkosságokkal teli ámokfutásba kezdett, mígnem a nők tőrbe csalták és megölték.
1917. július 18-án - nem sokkal Álvarez halála után - a túlélő négy nőt és hat gyereket fedélzetére vette a USS Yorktown amerikai ágyúnaszád, ők láthatók a fotón.
1934. A gazdasági világválság időszakának egyik ismert gengsztere Alvin "Creepy" Karpis kezei, amikről egy alvilági sebész, Joseph Moran eltávolította a bőrredőket hogy ujjlenyomattal ne váljon azonosíthatóvá
Karpis a harmincas évek közepén másfél évig volt az Egyesült Államok legkeresettebb bűnözője, sok más mellett bankrablások és emberrablások voltak a rovásán. Elfogását Edgar Hoover FBI-főnök személyesen vezette. Karpis 26 évig ült az Alcatrazban, majd annak felszámolása után még hét évet a McNeil-szigeti fegyintézetben (összesen tehát 33 évet). 1969-ben kedvezménnyel szabadult, és ekkor kiutasították szülőhazájába, Kanadába. Ekkor vált zavaróvá ujjlenyomat-nélkülisége, mert az útlevelet enélkül csak hosszas huzavona után sikerült kiállítani. Egyébként semmi hasznát sem vette a műtétnek, mert arcról is felismerték a tanúk, továbbá az apró műtéti hegek ugyanolyan árulkodóak lettek volna a későbbiekben a daktiloszkópiai vizsgálatnál.
1938. Templomi takarítónők egyszerűen slaggal mossák a feszületet, valahol az Egyesült Államokban
1940. A finn elnök Kyösti Kallio életének utolsó másodpercei. A kép elkészülte után pár másodperccel az idős ember összeesett, és a helyszínen meghalt. Láthatóan már a mellkasát fogja és a fájdalomtól eltorzult az arca
Kallio - aki négyszer volt kormányfő - 1940 novemberében egészségi problémáira hivatkozva lemondott köztársasági elnöki posztjáról, és úgy tervezte, hogy visszavonul Nivalába a családi gazdaságot igazgatni. Hivatalos búcsúztatására 1940. december 19-én került sor Helsinkiben, a vasúti pályaudvaron (képen). A beteg Kallio a katonák díszsorfala mellett elhaladva rosszul lett, és a helyszínen meghalt. A legenda szerint Emil von Mannerheim marsall karjai között (a képen balra tőle), valójában azonban a magyar származású Aladar Paasonen ezredes kapta el az összeeső volt elnököt (mögötte, félig takarásban).
1944. Amerikai tengerészgyalogos cukorkát ad egy internált kisgyereknek a csendes-óceáni Mariana-szigeteken, Tinianban
1945. május. Amerikai DUKW kétéltű katonai járművek konvoja a velencei csatornában
1950. Pu Ji (jobbra), az utolsó kínai császár és a korábbi japán bábállam, Mandzsúria uralkodója egy kommunista átnevelő-munkatáborban
1950. Politikai gyűlés a háború utáni újjáépítés alatt álló varsói óváros főterén
1953. A francia BIC gyár toll formájú reklámautója a Tour de France-on
1958. Kim Ir Szen észak-koreai vezető (szürke öltönyben) Észak-Vietnamban tett látogatása során (utólag színezett felvétel)
1960. Sebesség-ellenőrzés Bostonban. Massachusetts állam, USA
1966. Lyndon Johnson amerikai elnök autóját és testőreit vörös és világoskék festékkel dobálták meg a vietnami háborút elleznő tüntetők melbourne-i (Ausztrália) látogatása során. A képen Rufus Youngblood elnöki testőr mutat fenyegetve az egyik dobálóra
1988. Egy északír temetésre véletlenül odakeveredő brit szakaszvezetőt (fegyverrel a kocsiban) támadja meg a dühös tömeg - amit figyelmeztető lövés követett. A kocsi mindkét utasát röviddel később meggyilkolják
1992. Égő környék a Los Angeles-i faji zavargások idején
...ja és a múlt hetit rekord kevesen láttátok, szóval ha kimaradt: