Két hete láthattátok a MTI Fotóarchívummal közösen indított sorozatunk előző részét. 1959 olyan termékeny volt a színes fotók szempontjából hogy ebből az évből két részt is láthattok. Ugyancsak két hét múlva érkezik a következő év ami már az 1960-as lesz. Tartsatok velünk akkor is!
Ahogyan eddig is, természetesen most is szívesen látjuk a pontosításokat, kiegészítéseket vagy - a mai összeállításban is előforduló - ismeretlen helyszínek, alkalmak beazonosítási kísérleteit olvasóinktól! A fotókra kattintva az eredeti képhez juthattok, ahol további releváns találatokra lelhettek és további kereséseket indíthattok, valamint a képek meg is vásárolhatóak.
1957-ben jelent meg az ÁFOR embléma a kutakon, és egészen a hatvanas évek közepéig kellett várni a multinacionális vállalatok (Shell, BP, Agip) újbóli megjelenésére a hazai utak mellett.
1959. augusztus 4. Osztrák üdülővendégek elutazása egy siófoki motelből. MTI Fotó: Járai Rudolf
1959. augusztus 5. Fürdőzők a sztálinvárosi strand medencéjében. MTI Fotó: Balassa Ferenc
Az Utasellátó Vállalat a Minisztertanács 1948. november 19-i határozata alapján 1948. november 24-én kezdte meg működését a Magyar Államvasutak (MÁV) égisze alatt.
1959. augusztus 22. Forgalom Budapesten a Blaha Lujza téren. MTI Fotó: Seidner Zoltán
Szegedi Paprikafeldolgozó Vállalat: A II. világháborút követő államosítás után kezdte el működését. A Vállalat fűszerpaprika őrlemény termelése a '80-as évekre meghaladta az évi 6000 tonnát. Ekkor profilja kibővült a konzervgyártással bővült. A rendszerváltáskor a PICK Szeged Rt. tulajdonába került. A vállalat azóta is a magyar gazdaság stabil szereplője.
Sztálinvárosban 1952-ben nyílt meg az első óvoda, a Maximenko közben. Dunaújváros: a település neve 1951. nov. 7. előtt Dunapentele, 1951. nov. 7-től 1956. okt. 24-ig és 1957. ápr. 3-tól 1961. nov. 26-ig Sztálinváros, 1956. okt. 24. és 1957. ápr. 3. között ismét Dunapentele, végül 1961. nov. 26-tól Dunaújváros (Sztálinváros építése hivatalosan 1950 tavaszán kezdődött, 1951. november 7-én kapta Sztálin nevét).
Így néz ki a fotó helyszíne manapság. Az internetnek hála megtudtam hogy a településen mai napig is található Kákonyi vezetéknév. Talán valaki majd megmondja hogy ténylegesen rokonság-e a fotón szereplőkkel.
Köszönet az MTI Fotóarchívumának a képekért. Az archívumról bővebben:
Az elmúlt években nagyszabású digitalizáció kezdődött az MTI Fotóarchívumában, aminek eredményeképpen több százezer fotót szkenneltek be és láttak el a készítés körülményeiről szóló metaadatokkal. 2018 nyarára egy online felülettel készül a Fotóarchívum, hogy közgyűjteményként jelenjen meg a kibertérben, ahol nem csak fotók, de múltszázad elejéről származó régi hírek mellett hanganyagok, kották is megjelennek majd, mindehhez pedig egy közös kereső felület is társul. Ebbe a nagy munkába enged most betekintést a mai poszt.
Mindig is szerettük volna, hogy minél több magyar vonatkozású képet publikáljunk, így amikor - még ebben a hónapban - elindul majd a bárki számára hozzáférhető és szabadon böngészhető MTI Fotóarchívuma, a Ritkán Látható Történelem blogon lesznek láthatóak a legérdekesebb képek, aktualitások, tematikus válogatások, segítve ezzel, hogy minél szélesebb körben ismerhessük meg ritkán látható történelmünket.
Az MTI Fotóarchívumról:
Közép-Európa egyik legnagyobb fotótára, amely alapvetően az MTI (Magyar Távirati Iroda) és jogelődjei által készített és gyűjtött közel 13 millió fotónegatívot őriz. Az archívum két részből áll: a film tárból (negatív és diapozitívok), valamint a papírképek tárából. Ez utóbbiban mintegy 4 millió nézőkép található, melyek az elkészült riportokból kiszerkesztett nagyítások. Ezenkívül az archívum része a 781 db, a fotóriportok leírását tartalmazó eredeti szövegeket őrző szövegkönyv és a 131 db, csupán a riportok címét rögzítő, úgynevezett negatív beíró könyv is.
A gyűjtemény 1993 óta védett muzeális érték, ezért a kifejezetten az erre a célra átalakított mélypincében tároljuk, állandó hőmérsékleten 18 Celsius-fokon és 60%-os relatív páratartalom mellett. Külön speciális biztonsági helyiséget kaptak a tűz- és robbanásveszélyes, az ’50-es évek végéig használatban lévő nitrocellulóz alapú filmek. Az archívumot 24 órás ipari kamerás megfigyelés is védi.
A gyűjtemény még a Magyar Televízió egykori, mintegy 1 millió darabos fotógyűjteményével is gyarapodott!
A digitális fényképezésre áttéréssel egy időben elkezdődött a negatív felvételek értékmentő, retrospektív feldolgozása, a szabadszavas visszakeresést biztosító digitális adatbázisba rendezése. Digitális fotóarchívumunk, a Fotóbank jelenleg már csaknem kétmillió digitális fotót tartalmaz.
Az utolsó 100 komment: