1889. január 30-án Rudolf trónörökös, Ferenc József császár egyetlen fia és az Osztrák-Magyar Monarchia trónjának várományosa rejtélyes módon életét veszítette. A korabeli tanúvallomások és a szemtanúk beszámolói számos helyen ellentmondanak egymásnak, a rendelkezésre álló ügyiratot a császári udvar és titkosrendőrség pedig megpróbálta eltüntetni. Mik vezettek a tragédiához és milyen elméletek léteznek a haláleset kapcsán, ezekről beszélgetünk legújabb adásunkban.
A teljes történetet meghallgathatjátok a fenti linken, alább pedig egy rövid, képes összefoglalót láthattok:
A gyászmenet elindul Mayerlingből a trónörökös holttestével
A fiatal trónörökös. Születése pillanatában már az egyik gyalogos ezred parancsnokának nevezték ki.
A trónörökös 6 éves volt, amikor egy szigorú katonát rendelt mellé édesapja nevelőnek. A szadista hajlamú ember gyakran pisztolylövéssel ébresztette a gyereket hajnalban, de volt olyan is, hogy téli hidegben jeges vízzel locsolta le az amúgy is sűrűn betegeskedő Rudolfot, hogy az így váljon edzetté.
Rudolf a belga király lányával, Stefániával kötött házasságot. Közös életük kezdetben boldogan telt, de egy idő után elhidegültek egymástól. Rudolf szeretőket tartott, ráadásul felesége feltételezhetően egy nemi betegséget is elkapott tőle.
31 éves volt a trónörökös, amikor szerelemre lobbant egy fiatal 17 éves lány, Vetsera Mária iránt. Kettejük kapcsolata a legvalószínűbb verzió szerint kettős öngyilkosságban végződött, de számtalan egyéb elmélet is létezik, ami halálukat magyarázza.
Az események a mayerlingi vadászkastélyban történtek, ami Bécstől nem messze található. Ezt a helyet Rudolf vásárolta halála előtt pár évvel
A visszaemlékezések ellentmondásosak és a fellelhető iratok, búcsúlevelek és jegyzőkönyvek nagy részét megsemmisítették. Feltehetően Rudolf először lelőtte a lányt, majd egy kis tükör segítségével a saját halántékára célzott, majd elsütötte a fegyvert. A hivatalos jelentésekben sehol sem említették meg, hogy Rudolfon kívül egy nő is életét veszítette (a kép illusztráció)
A rossz hírt Hoyos gróf vitte a császári palotába, aki 1889. január 30-án személyesen is a mayerlingi kastélyban tartózkodott, amikor a tragikus események bekövetkeztek. Ő maga nem merte elmondani a felkavaró híreket személyesen a császárnak, úgyhogy egy másik magas beosztású embert keresett fel, aki szintén nem akarta magára vállalni a feladatot. Több embert is felkértek erre a feladatra, végül Nopcsa Ferenc (a híres paleontológus édesapja) mondta el Erzsébet királynénak a hírt, aki végül személyesen továbbította azt a császárnak. Az illusztráció azt ábrázolja, amint Hoyos gróf éppen megérkezik a Burgba.
A hírek gyorsan terjedtek, ahogy a különböző elméletek is. Az egyik legnépszerűbb elképzelés, hogy Rudolf összeesküvést akart szervezni édesapja ellen, hogy átvegye a hatalmat vagy - egy másik verzió szerint - hogy magyar királlyá koronáztassa magát. Vannak olyan elméletek is, miszerint az egészet csak megrendezték, és a trónörökös külföldön élte tovább életét
A halotti ravatalon jól látszódik, hogy Rudolf fejsérülést szenvedett.
A halottas menet a Habsburgok temetkezési temploma, a kapucinusok bécsi temploma előtt. A Habsburg család temetkezési szertartásának része a híres „Anklopf-Zeremonie”, azaz kopogtatási ceremónia, amit Rudolf esetében is végrehajtottak. Ennek a lényege, hogy amikor a halottas menet a templomhoz ért, akkor a ceremóniamester megkopogtatta a templom kapuját. Bentről kiszóltak a szerzetesek, hogy "ki az?". Ekkor felsorolták az elhunyt összes titulusát, de bentről megint csak az hallatszódott, hogy "ki az?". Ekkor már rövidebben foglalták össze az elhunyt legfontosabb titulusait, de bentről ismét csak visszakérdeztek: "Ki az?". Végül a ceremóniamester csak annyit felelt: Rudolf, egy vétkes halandó, mire bentről kinyitották a kaput.
A kopogtatási ceremónia
Mayerling napjainkban. Rudolf halála után a császár apátsággá alakíttatta a vadászkastélyt. A szobából, ahol a trónörökös a halálát lelte, kápolnát hoztak létre, az oltár pedig annak az ágynak helyén áll, ahol megtalálták a holttesteket.
További érdekességeket itt olvashattok és itt hallgathattok a Hihetetlen Történelem Podcast csapatától.
Képek forrása: jegy.hu; torimaskepp.blog.hu; ujkor.hu; sisi-network.hu; szeretlekmagyarorszag.hu; 24.hu; wikipedia; becsifekete.hu