Logo Pic
anatomia 2025. január 23.

HPV-fertőzése van? Ezt tegye kétségbeesés helyett!

Mit tegyünk, ha nálunk, partnerünknél vagy gyermekünknél HPV-fertőzést diagnosztizáltak? A legtöbben ilyenkor azonnal a lehetséges szövődményekre gondolnak, és azonnal a méhnyakrák vagy a szeméremtesti daganatok jeleit kezdik kutatni, esetleg nemiszervi szemölcsöket keresgélnek. A kétségbeesés azonban nem vezet semmi jóra! Helyette fogadja meg nőgyógyász szakorvosunk gyakorlati tanácsait a diagnózis átvételét követő időszakra.

bhc_aggodo_par.jpg

A HPV fiúkat és lányokat is megfertőzhet, a férfiak legalább 70-át, a nők legalább 54%-át fertőzi meg legalább egyszer élete során, mégsem igazán hisszük el, hogy minket vagy családtagjainkat is érinthet egyszer a probléma. Épp ezért a diagnózis átvételekor vagy a tünetek felfedezésekor a legtöbben tanácstalanok a további lépésekkel kapcsolatban.

Mit tegyünk, ha igazolt HPV-fertőzésünk van?                      

Beszéljük meg a teendőket szakorvossal!

HPV-fertőzés esetén szakszerű ellátást kaphatunk a nemi úton terjedő betegségek centrumában (STD), a nemi beteg gondozókban, a nőgyógyászati, illetve az urológiai szakrendeléseken. A kezelést követően is ajánlott rendszeresen, félévente megjelenni az orvos által javasolt kontrollvizsgálatokon.

Értesítsük korábbi és jelenlegi szexuális partnereinket!

Bármilyen kellemetlen egy ilyen bejelentés, meg kell tenni! A HPV-fertőzés igen gyakran teljesen tünetmentes, így a vírushordozó nem is tud arról, hogy veszélyben van, és partnerét is veszélyezteti. Ha a diagnózis a daganatos megbetegedések nagyobb kockázatát jelentő HPV alfajok egyikét azonosította, ez a tájékoztatás létfontosságú lehet. Minél korábbi stádiumban fedezik fel ugyanis az esetleges daganatot, annál jobbak a gyógyulás esélyei!

Ha a HPV szemölcsöt okozott a nemi szervek környékén, távolíttassuk el a kinövéseket!

A HPV által okozott szemölcsök általában apró, rózsaszín, a bőrfelületből alig kiemelkedő, tömött tapintatú, kemény kinövések a nemi szervek környékén. Bőrgyógyásszal való konzultáció, a kórokozó azonosítása után ezeket ajánlatos eltávolíttatni egészségügyi és esztétikai okokból egyaránt.

Ha a szakorvos javasolja, kezdjük meg az immunerősítő kezelést!

HPV-fertőzés esetén szükség lehet a szervezetünk immunrendszerét megerősítő kezelésre, de ennek megválasztásában mindenképpen kövessük a szakorvos javaslatát! Az önkényesen, baráti, ismerősi tanácsra elkezdett vitamin- és egyéb erősítő kúrák nemcsak feleslegesek lehetnek, hanem adott esetben akár árthatnak is! Csak hasznunkra lehetnek viszont az olyan életmód-változtatások, amelyek erősítik az immunvédelmünket: az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásra való áttérés, a rendszeres mozgás, a dohányzásról és az egyéb káros szenvedélyekről való leszokás.

Kerüljük a partnertől való visszafertőződést!

A partnerünket nemcsak a saját érdekében ajánlatos a szűrővizsgálaton való részvételre buzdítani, hanem azért is, hogy a „pingpong-hatást”, a partnerek közötti folyamatos visszafertőződést elkerülhessük. Ha ez segítséget és támogatást jelent, kísérjük el partnerünket a kivizsgálásra, együtt talán könnyebben nézhetünk szembe a nehézségekkel.

Adassuk be az oltást a későbbi fertőzések megelőzése érdekében!

A HPV-ellenes oltás segíthet megelőzni egy esetleges későbbi fertőződést a legveszélyesebb HPV törzsek által. Magyarországon kétféle HPV vakcina engedélyezett, ezek kettő-, illetve kilenckomponensűek, vagyis ennyiféle HPV vírusfajta ellen nyújtanak védelmet. A forgalomban lévő vakcinák nem tartalmaznak vírust, csak egy mesterséges fehérjét, amely megtanítja az immunrendszert a védekezésre.

Miért ne hagyjuk annyiban a HPV-fertőzést?

A fenti lépéseket saját magunk, egykori, jelenlegi, jövőbeni partnereink és családtagjaink védelme érdekében is javasolt megtennünk. A nemiszervi szemölcsök (kondilómák) mellett ugyanis a HPV felelős olyan súlyos, rosszindulatú daganatos megbetegedésekért, mint a méhnyakrák, a hímvessző, a hüvely vagy a szeméremtest daganatos elváltozása, bizonyos szájüregi daganatok, valamint a végbélnyílás daganatos elváltozásai.

A HPV-fertőzés számos módon továbbadható. Elsősorban szexuális érintkezéssel terjed, beleértve a hüvelyi, az orális és az anális együttlétet is, de kézzel is átvihető. Fertőzött eszközök, használati tárgyak, a közösen használt szexuális játékok, vibrátor is közvetíthetik. A vírus behatolásához apró hámsérülés szükséges, ezért a
sérüléssel járó szexuális aktus, a nemi szervek szőrzetének eltávolítása borotvával, krémmel, a dörzsölődést okozó fehérnemű (pl. tanga) a fertőződést elősegíti. A HPV ráadásul anyáról gyermekére is terjedhet. A HPV okozta szemölcsben (condyloma acuminatum) szenvedő anya, ill. a tünetmentes, de HPV 6, 11-es típust hordozó várandós nő hüvelyi szülés esetén fertőzheti meg gyermekét. A tünetmentes HPV hordozó, aki többnyire nem is tudja, hogy fertőzött, maga is terjesztheti a fertőzést.

A cikk a Budai Egészségközpont nőgyógyász szakértőinek közreműködésével készült.

Vissza a címlapra
Útikalauz anatómiába
Legjobban pörgő posztok
A Club Brugge elleni mérkőzés
Apuleius • 3 nap
A Juve továbbra is védőt keres
venember83 • 5 nap
Alberto Costa megérkezett, hamarosan Kolo Muani is csatlakozik
venember83 • 9 nap
Vlahović ügynöke Torinóba érkezett
venember83 • 8 nap
A Milan elleni mérkőzés
venember83 • 6 nap
Cikkek a címlapról
6 legjobb buzzcut stílus lányoknak
A buzzcut nemcsak praktikus, de merész és stílusos frizuraválasztás is, amely egyre népszerűbb a nők körében. Ez az ultrarövid hajstílus tökéletes módja annak, hogy kiemeld az arcvonásaidat, miközben magabiztosságot és egyéniséget sugároz. Ha buzzcutot tervezel, vagy csak kíváncsi vagy a…
Ötletek az I. világháborúban az állóháború "meghaladására"
Mindenki tanulta az iskolában, hogy az I. világháborúban (különösen a nyugati fronton), különböző fegyverek "kombinációjaként" (lövészárok, szögesdrót, géppuska) állóháború alakult ki. Az évek során különböző ötletek felmerültek a "patthelyzet" feloldására. Ezekből hoztam mára ízelítőt. 1.…
>